Záběr ze zásahu na Filozofické fakultě.

Jako v Americe: Policie zveřejnila video ze zásahu na fakultě

Něco takového známe jen z amerických televizí, tedy záběry zásahů policistů. Dnes mimořádně i česká policie zcela rozkryla vše, co se dělo na fakultě po řádění vraha.

Policie zveřejnila podrobné informace k zásahu na Filozofické fakultě v Praze po řádění 24letého vraha Davida K. Ten v budově na náměstí Jana Palacha zastřelil 14 lidí a následně spáchal sebevraždu.

Policie ke komunikaci s veřejností přistoupila naprosto profesionálně a takzvaně rozkryla všechny karty. Dokonce ukázala i záběry z budovy, což je v českých poměrech nevídané.

Zástupce vedoucího hlídky major Jeřábek popsal, že první hlídky byly na místě ve fakultě 5 minut po oznámení, tedy kolem 15. hodiny.

„Ihned jsme začali se zásahem, policisté si vzali vesty, dlouhé zbraně a ihned šli do zásahu. Použili taktiku proti útočníku, začátek je nekoordinovaný s cílem dostat se, co nejdříve k pachateli, případně poutat jeho pozornost na sebe,“ sdělil major Jeřábek.

Nevýhodou podle něho bylo, že nebyly slyšet žádné výstřely, museli tedy pachatele hledat, dostali až na místě informaci, že se nachází v horních patrech. Policisté navíc v budově nikdy nebyli a museli se rychle zorientovat. „V souladu s taktickými postupy se dostaly do horních pater, kde začali muže vyhledávat,“ vysvětluje Jeřábek.

Dále pomohla informace od policistů zvenčí, kteří uvedli, že útočník se nachází na střeše. Poté nastalo to, co se v podobných situacích stává – když byl útočník v pasti, tak se zastřelil. Díky rychlému zásahu policie tak bylo za pouhých 15 minut zabráněno, aby útočník pokračoval ve svém masakru.

Zároveň policisté začali poskytovat první pomoc zraněným a snažili se je dostat do bezpečí.

Poté co je budova pod kontrolou, dochází k propátrávání budovy,“ popsal policista s tím, že studenti se zabarikádovali uvnitř učeben. Policie studenty a pracovníky fakulty následně evakuovala do budovy Rudolfina.

Hlídka policie byla v budově fakulty před útokem vraha, ale odjela

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru