Bankomat. Ilustrační foto: Pixabay

Žena naletěla podvodníkům a cpala statisíce do bitcoinmatu, zastavil ji kolemjdoucí

Náhodný kolemjdoucí zachránil 55leté ženě v Plzni dvě stě tisíc korun. Žena se stala obětí podvodu. Útočníci ženu instruovali po telefonu, byli tak drzí, že lhali i policistům.

Příběh je to podobný jako u jiných takových podvodů. 55letou ženu z Plzeňska kontaktovala údajná pracovnice banky s legendou, že zřejmě mohlo dojít ke zneužití jejích dokladů.

Co ženě falešní bankéři řekli? Že na pobočku banky měla přijít klientka, která předložila její doklad totožnosti s tím, že chce zařídit půjčku. To byla první informace, která oklamanou ženu vystrašila.

Podvodníci přesvědčili ženu vzít si úvěr

Poté jí ze stejného telefonního čísla kontaktoval údajný pracovník vnitřní bezpečnosti banky, který ženu navedl, aby si sjednala na pobočce své banky úvěr ve výši čtyři sta tisíc korun s tím, že takto ochrání své peníze a zamezí sjednání nechtěného úvěru od jiné podvodnice.

Když žena řekla, že do Plzně na pobočku banky přijede vlakem, bankéř bleskově zareagoval a řekl, že zařídí, aby ji vyzvedla taxi služba.

„Po sjednání půjčky v bance žena vyzvedla dvě stě tisíc korun a pachatel jí dále instruoval, aby jela do obchodního centra v Plzni, kde měla své peníze vložit pod přijatými QR kódy do bitcoinmatu,“ doplňuje policejní mluvčí Hana Kroftová.

Peníze se nedařilo vložit

Ženě se však nedařilo peníze do bitcoinmatu vložit a toho si naštěstí všiml náhodný svědek, který ji oslovil a zeptal se, zda se nestala obětí podvodníků. Během velmi krátké chvíle zjistil, že jeho tušení bylo správné a věc oznámil na linku 158.

Žena tak za svoji důvěřivost tak zaplatila „pouze“ pár set korun za svezení vozidlem taxi.

Po oznámení na místo ihned vyjeli policisté, po jejich příjezdu ještě poškozená telefonovala s pachatelem, který ji stále přesvědčoval, aby se vrátila k bitcoinmatu a vložila do něho veškerou hotovost. Žena předala telefon policistům, kteří muži sdělili, že hovoří s Policií ČR.

Po telefonu přesvědčovali i policisty

„Poté měli možnost slyšet, jak drzost pachatelů nezná mezí. I policisty začal neznámý muž přesvědčovat, že je pracovníkem bankovní společnosti, že účet ženy byl napadený a veškerou hotovost musí vložit do bitcoinmatu, ke kterému jí má policejní hlídka doprovodit,“ uvedla Kroftová.

Dokonce pachatel policistům tvrdil, že maří vyšetřování banky a pokud žena nevloží peníze do bitcoinmatu, budou za případnou škodu zodpovědní policisté.

Policisté jednání neznámých pachatelů nyní prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu ve stadiu pokusu.

„V této souvislosti opětovně apelujeme na veřejnost, aby nereagovala na telefonní hovory, e-maily ani zprávy, ve kterých se pachatelé vydávají za bankovní úředníky či policisty a snaží se své oběti vmanipulovat do situace týkající se ohrožení jejich finančních prostředků. V případě, že by byly peníze klientů v ohrožení, banka si činí vlastní opatření,“ uvedla policejní mluvčí.

Foto: Pixabay