Venku žhavé slunce a teploty přes 35 stupňů Celsia. V zavřeném autě může být až dvojnásobek. Přesto žena v Praze odešla od vozu a uvnitř nechala zavřené dvě malé děti.
Stačí chvíle a teploty v zavřeném proskleném autě stoupají velmi vysoko. Přehřátí organismu s fatálními následky může přijít velmi rychle. Policisté i záchranáři proto opakovaně varují, aby lidé v těchto dnech s rekordními teplotami nenechávali děti ani zvířecí mazlíčky v autech, a to ani na krátký čas.
Přesně to ale dnes udělala matka, která nechala v autě dvě spící děti ve věku asi dva a čtyři roky a odešla. Dětí v autě si však všiml svědek, který zalarmoval záchranáře. Na místo vyrazili policisté i záchranáři.
Hasiči rozbili okénko
„V ulici U Děkanky zasahovali hasiči ze stanice Sokolská u dvou nezletilých osob, které zůstaly zamčené v osobním vozidle. Hasiči na místě rozbili jedno boční okno a děti následně předali do péče zdravotnické záchranné služby,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Miroslav Řezáč.
Podle mluvčího pražské záchranky Karla Kirse zdravotníci oba malé pacienty na místě vyšetřili a podali jim tekutiny. „Vyšetření naštěstí neodhalilo žádné zdravotní komplikace, proto mohli být následně předáni do péče rodičů,“ uvedl Kirs.
Šla nakoupit a děti spaly
Rybanský dodal, že matka dětí, která záhy dorazila k autu, vysvětlovala situaci tím, že si jen na chvíli odskočila do prodejny a děti nechala v autě, protože spaly.
„Upozorňujeme, že takto vysoké teploty mohou teplotu v autě zvýšit během chvíle o desítky stupňů. To může být velice nebezpečné jak pro dospělé osoby, tak i pro děti nebo domácí mazlíčky,“ dodal záchranář.
Zdroj: HZS Praha, ZZS Praha, Novinky

