Zavražděná žena na dně Orlické přehrady. Zdroj: Policie ČR

VIDEO: Policie našla zavražděnou ženu na dně Orlické přehrady

Kriminalisté objasnili vraždu ženy, která byla od února pohřešovaná. Zavražděná žena ležela na dně Slapské přehrady v hloubce 44 metrů. Přesné místo jim označili služební psi.

Služební psi Pita a Akim jsou specialisté na vyhledávání mrtvol a dokáží je najít ukryté i desítky metrů pod hladinou. V tomto případě ležela mrtvá žena zabalená zřejmě v igelitovém pytli v hloubce 44 pod hladinou Slapské přehrady.

Důležitou roli hrála i technika policistů z Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku. Ti za pomoci sonaru detekovali místo nálezu těla. Při potvrzení nálezu ostatků byl pod hladinu vyslán brněnský potápěč, který tělo vyzvedl nad hladinu.

Žena zmizela v únoru v Jevanech

Jak to celé začalo? Kriminalisté objasnili vraždu ženy, která byla od února tohoto roku pohřešovaná. Našli ji ve Slapské přehradě pod Živohošťským mostem v hloubce 44 metrů. 

„Policisté zjistili, že vražda se stala začátkem února tohoto roku v jedné z vil v Jevanech u Prahy, kde ji zabil 39letý muž,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Vrahem má být podle něho syn muže, se kterým v domě zabitá žena žila.

Rozřezaného těla se pak zbavil tak, že ho v zatížených pytlech hodil z mostu do Slapské přehrady,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Vše začalo oznámením o pohřešování ženy, která se přestala ozývat svému obchodnímu partnerovi, což bylo neobvyklé. Kriminalisté prvního policejního obvodu proto začali pohřešovanou hledat. Případ si od nich pak převzali kolegové z oddělení vražd a postupem času začali zjišťovat podezřelé souvislosti, mezi kterými byly i pochybné výpovědi partnera pohřešované a jeho syna.

Ženu měl zabít nevlastní syn pro peníze

Také zjistili, že z bankovního účtu zavražděné zmizel jeden a půl milionu korun.

„Když kriminalisté nasbírali dostatek důkazů, zadrželi za pomoci zásahové jednotky pražské policie podezřelého, kterého našli ve sklepě ve zmiňované vile v Jevanech. Zadrženému muži následně sdělili obvinění ze čtyř trestných činů, kdy nejzávažnějším z nich je vražda ze zištného důvodu,“ uvedl Daněk.

V případě odsouzení obviněnému hrozí patnáct až dvacet let vězení nebo výjimečný trest. Muž už je nyní ve vazbě.

Unikátním na tomto případu byl způsob identifikování místa, kde se mrtvola ženy nachází. Že mrtvola skončila ve Slapské přehradě, zjistili kriminalisté z oddělení vražd. Přesné místo jim pak označili služební psi Pita a Akim. To jsou specialisté na vyhledávání mrtvol, kteří je dokáží najít i když jsou ukryté několik desítek metrů pod hladinou.

Psi ucítí mrtvolu i desítky metrů pod hladinou

„Celé to probíhá tak, že psi se svým psovodem pátrají ze člunu na vodní hladině a jsou schopni označit místo, kde se mrtvola nachází. Místo pak označí hlasitým štěkáním přesně, jak se stalo v tomto případě. V této souvislosti je třeba také zmínit, že čeští psi jsou podle všeho jediní na světě, kteří dokáží najít mrtvolu pod hladinou v takové hloubce,“ uvedl Daněk.

Další novinkou, která v tomto kriminálním případu hrála roli, byla speciální technika kolegů z Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku ŘSPP PP ČR. Ti za pomoci sonaru Kongsberg detekovali místo nálezu těla. Vytipovaná oblast byla následně prozkoumána dronem středočeských policistů, který je určený pod vodní hladinu. Při potvrzení nálezu ostatků byl pod hladinu vyslán brněnský potápěč, který tělo vyzvedl nad hladinu.

Speciální technika

Policie použila sonar Kongsberg se spouští pomocí komunikačního kabelu na dno pátrané lokality. Zde se sonarová hlava otáčí 360° kolem své osy a skenuje dno. Informace následně posílá přes komunikační kabel do notebooku, kde obsluha zařízení vyhodnocuje vytvořený kruhový záznam. Rozsah skenování je 5 až 500 metrů.

Dron Chasing M2 streamuje živé video v záznamu 4K UHD a dokáže prozkoumat až 100metrovou hloubku. Dále je vybaven elektronickou stabilizací, osmi vektorovými tryskami pro všesměrový pohyb, širokou zorným polem či ochranou proti zaseknutí motoru v písku.

Zavražděnou ženu našla policie na dně Orlické přehrady. Video: PČR

Přejít nahoru