Sníh v pátek potrápí řidiče. Foto: HZS

Varování řidičům: Meteorologové večer potvrdili, že v pátek bude silně sněžit!

Meteorologové upřesnili výstrahu ohledně sněžení. Nejvíce sněhu má padat v noci na pátek a v pátek dopoledne. V části České republiky může připadnout až 15 centimetrů sněhu.

V pátek ráno by řidiči hlavně na Moravě, ve Slezsku ale i na Vysočině měli vyjet s dostatečným předstihem a každopádně se zimními pneumatikami. Ve čtvrtek večer totiž meteorologové potvrdili, že Moravané a Slezané se v pátek ráno probudí do zasněženého rána.

„Tlaková níže s názvem Caetano, jejíž teplá fronta ovlivní částečně počasí právě na Moravě a ve Slezsku svým sněžením, postupuje aktuálně směrem k oblasti Alp a během noci bude postupovat dále na východ,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Sněžit by mělo v oblasti Moravy a Slezska začít později večer a sněžení bude plošnější a trvalejší až do rána, kdy začnou srážky postupně od západu slábnout. Ve druhé polovině noci a k ránu by mohly lokálně úhrny dosáhnout až kolem dvou centimetrů za hodinu.

„Ve Zlínském kraji a v okolí také pozor během noci na silnější vítr,“ varují meteorologové.

Podle nejnovější předpovědi by do pátečních ranních a dopoledních hodin mělo lokálně napadnout 5 až 15 centrimetrů nového sněhu, zdá se, že nejvíce v oblasti Vítkovska, Oderských vrchů a Beskyd. O sníh bude naopak ochuzena patrně jižní část Jihomoravského kraje, kde bude případný sníh i rychle odtávat.

Pozor také na dálnici D1 na Vysočině

Model Aladin také předpokládá kolem pěti centimetrů nového sněhu na Vysočině případně v Novohradských horách a okolí. Právě Vysočinou přitom vede problematický úsek dálnice D1, kde ve stoupání pravidelně zůstávají viset kamiony i při slabším poprašku sněhu.

Podstatně slabší sněžení by se částečně mohlo dostat v pátek ráno také na Pardubicko, Královehradecko, nebo do jižních Čech.

„Ráno pozor, pokud budete v dotčených oblastech cestovat. Jedná se o první výraznou sněhovou situaci a ta vždy nějaké větší či menší komplikace způsobí,“ upozorňuje Český hydrometeorologický ústav.

Už o víkendu se má ale začít oteplovat a sníh tedy patrně dlouho nevydrží.

Rady, jak jezdit na sněhu:

❄️ Zkontroluj auto – očisti sníh, zkontroluj pneumatiky a kapaliny.

❄️Zpomal a jezdi plynule, prudké pohyby ti nepomůžou.

❄️Dodržuj bezpečný odstup – brzdná dráha je delší!

❄️Opatrně v zatáčkách a na kopcích – neriskuj

❄️Měj v autě výbavu – deku, lopatku a plnou nádrž.

Potřebuji zimní pneumatiky? Tady je pár informací, proč je fajn mít správné obutí:

1. Lepší přilnavost na sněhu a ledu

Zimní pneumatiky mají speciální směs a hlubší dezén, které zajišťují lepší přilnavost na zledovatělých a zasněžených silnicích. Oproti letním pneumatikám poskytují větší stabilitu a bezpečnější ovládání vozidla.

2. Zkrácení brzdné dráhy na studeném povrchu. Při teplotách pod 7 °C zimní pneumatiky výrazně zkracují brzdnou dráhu, a to i na mokré nebo kluzké silnici. Letní pneumatiky ztrácejí svou účinnost, což může zvýšit riziko nehody.

3. Zákonná povinnost na vybraných úsecích

Od 1. listopadu do 31. března jsou zimní pneumatiky na vybraných úsecích v ČR povinné. Při nesplnění této povinnosti vám hrozí pokuta, a v případě nehody může být vaše odpovědnost vyšší.

4. Lepší odvod vody a sněhové břečky

Zimní pneumatiky mají hlubší a speciálně tvarovaný dezén, který lépe odvádí vodu a rozbředlý sníh, což snižuje riziko aquaplaningu a zlepšuje kontrolu nad vozidlem.

5. Optimalizované pro chladné podmínky

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí gumové směsi, která zůstává pružná i při nízkých teplotách. Naopak letní pneumatiky při nízkých teplotách tvrdnou a ztrácejí přilnavost, což výrazně zhoršuje ovladatelnost vozidla.

Zdroj: BESIP

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *