Hasiči již rozpojili zničenou lokomotivu a vagón po nehodě u Dolní Lutyně na Karvinsku. Foto: SŽ

FOTO: Druhý den po tragické nehodě u Lutyně. Hasiči odpojili lokomotivu

Takhle to vypadá druhý den po tragické nehodě na železnici u Dolní Lutyně na Karvinsku. Hasičům se podařilo rozpojit zničenou lokomotivu a stáhnout jí dolů z kolejí.

Hasičům Správy železnic se podařilo rozpojit vagón a silně poničenou lokomotivu. „Tu stáhli ze svahu mimo kolejiště,“ informovala Správa železnic ve čtvrtek před polednem.

Druhým dnem tak pokračuje odklízení trosek po tragické nehodě na železnici u Dolní Lutyně na Karvinsku, kde včera ráno došlo na zabezpečeném železničním přejezdu ke střetu návěsu nákladního vozidla a vlaku. Při havárii zemřel teprve 30letý strojvedoucí vlaku, dvě desítky lidí byly zraněny.

Nehoda u Dolní Lutyně: Náklaďák převážel vrtnou soupravu

„Dle dosud zjištěných informací zůstalo vozidlo s návěsem, převážející vrtnou soupravu, z dosud nezjištěných příčin stát na závorami i signalizačním zařízením zabezpečeném železničním přejezdu. Následně došlo ke střetu s projíždějícím osobním vlakem,“ sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Spekuluje se o tom, zda tento nákladní vůz měl vůbec oprávnění takto těžkou vrtnou soustavu převážet po silnici. Zda případně i velká váha nemůže být za tím, že se návěs na přejezdu zaseknul.

Železniční přejezd byl zvlněný

Ačkoli to policie zatím nemůže sdělit, mezi místními převládá kritika, že železniční přejezd je zvlněný a dlouhý nebo přetížený přívěs se na něm mohl zaseknout. V minulosti se dokonce místo odpovídající přestavby před přejezdem objevila speciální dopravní značka. Je tedy zřejmé, že odpovědné organizace nejspíše o problémech s vyvýšeným přejezdem věděly!

Policie upřesnila, že v první chvíli po nehodě bylo zapotřebí zajistit bezpečí osob a ošetření raněných. Hasiči, zdravotníci i policisté začali okamžitě jako jeden tým činit potřebné. Z téměř 70 cestujících ve vlaku byly zdravotníkům k ošetření předány téměř dvě desítky osob. Ostatní cestující bylo zapotřebí postupně z vlaku evakuovat.

Smutek na železnici: Při nehodě u Dolní Lutyně zemřel teprve 30letý strojvedoucí Dalibor

Podezření z obecného ohrožení z nedbalosti

„Vzhledem k charakteru události měli klíčovou úlohu krizoví interventi, kteří poskytovali psychologickou pomoc a podporu jak na místě, tak i příbuzným,“ uvedla policejní mluvčí.

Policisté provedli na místě topografickou a fotografickou dokumentaci. Karvinští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti, ze kterého je podezřelý řidič nákladního vozidla narozený v roce 1991.

„Provedená dechová zkouška byla u něj s negativním výsledkem. Kriminalisté nadále pokračují ve shromažďování všech informací a skutečností, které se události týkají a v této činnosti budou i nadále pokračovat,“ uvedla Soňa Štětínská.

Policie například požádá o expertní zkoumání kamionu. Ve zjišťování příčin srážky kriminalisté úzce spolupracují primárně s Drážní inspekcí, Českými drahami a Správou železnic.

Z důvodu střetu byl a stále je v tomto úseku železniční tratě zastaven provoz. Více informací o náhradní dopravě uvádíme tady.

1 názor na “FOTO: Druhý den po tragické nehodě u Lutyně. Hasiči odpojili lokomotivu”

Diskuse uzavřena.