Bouřky kácí stromy na auta i na železnici. Foto: HZS KHK

Českem se ženou bouřky, přibývá nehod, na jihu Čech narazil vlak do stromu

Spadlé stromy kvůli bouřkám komplikují o víkendu především železniční dopravu v Česku. Přibývá také nehod na silnicích. Meteorologové varují před nedělními bouřkami prakticky na celém území.

„Riziko bouřek dnes očekáváme na celém území České republiky až do večera. Za pásmem srážek se od západu opět v nestabilním vzduchu tvoří slabší přeháňky a bouřky,“ informoval dnes Český hydrometeorologický ústav.

„Odpoledne bude energie více a projevy bouřek tedy mohou být postupně silnější. V severní polovině Čech hrozí i možnost vzniku supercel (větší střih větru),“ informovali meteorologové.

Slabší bouřky a pásma dešťů postupují celou republikou. Postupně způsobují potíže na řadě míst už od soboty. Zejména vítr kácí poškozené či nestabilní stromy, které padají i na železnici.

V neděli dopoledne například v jižních Čechách u Českých Budějovic najel do spadlého stromu rychlík. „Na trati Praha – České Budějovice, v úseku Hluboká nad Vltavou-Zámostí – České Budějovice, došlo ke střetu vlaku R 624 (Brno – Jihlava – Plzeň) se stromem spadlým na trať,“ informovaly České dráhy.

Cestující ani zaměstnanci nebyli zraněni. Provoz byl několik hodin zastaven, probíhalo vyšetřování a prohlídka trakčního vedení. Provoz vlaků byl obnoven kolem 14. hodiny.

Pravděpodobně kvůli dešti přibylo i dopravních nehod. Například na Kolínsku se kolem poledne srazila dvě auta a dvě motorky, zranilo se přitom sedm lidí.

Hromadná nehoda se stala i na 17. kilometru páteřní české dálnice D1 ve směru na Prahu. Ve zúžení u Mirošovic tam ve třech nehodách havarovalo celkem šest aut. Dálnice je jedním pruhem průjezdná.