Vedení pražského magistrátu vyvěsilo duhové vlajky. Začíná Prague Pride. Foto: Twitter Bohuslav Svoboda

Praha vyvěsila duhové vlajky a nasvítí rozhlednu, začíná Prague Pride

Ministr Vnitra Vít Rakušan podpoří svoji účastí sobotní průvod homosexuálů v Praze. Hlavní město na podporu Prague Pride vyvěsila duhové vlajky a nasvítí petřínskou rozhlednu.

„Sexuální orientace není ani ideologie, ani volba. A nikdo by kvůli ní neměl být vysmívaný nebo jakkoliv diskriminovaný. To je hlavní sdělení festivalu Prague Pride, který rád podpořím v sobotním průvodu,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

K podpoře festivalu homosexuálů se připojil dokonce i pražský primátor Bohuslav Svoboda z konzervativní ODS, která přitom ve poslanecké sněmovně vystupuje proti rovnocennému manželství pro homosexuály.

„Pokračujeme v praxi, kterou jsem zahájil již během svého prvního primátorského mandátu. Vyvěšením vlajky u příležitosti konání Prague Pride dáváme najevo, že hlavní město je pro všechny včetně příslušníků různých menšin,“ uvedl dnes primátor Svoboda. Pravdou však je, že na společné fotografii při vyvěšování duhové vlajky se příliš nadšeně netvářil.

Duhový přechod i nasvícená rozhledna

Větší nadšení předvedl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). „Je příjemnější žít v barevném světě vzájemného porozumění, než v šedém světě plného nedůvěry vůči odlišnostem. Vzájemná láska dospělých lidí a možnost být těmi, kterými chceme být, navíc nikomu neubližuje. Naopak!“ uvedl Hřib.

Svobodné sebevyjádření v různých podobách je podle něho nezbytným základem spravedlivé společnosti, ve které je každý rovnocenným občanem. „Proto město Praha dává záštitu festivalu a vyjadřuje mu podporu také symbolicky vyvěšením duhových vlajek, umístěním přechodu na Mariánském náměstí nebo nasvícením Petřínské rozhledny,“ dodal Hřib.

Co nabídne letošní program?

Festival Prague Pride startuje v pondělí 7. srpna a potrvá do soboty, kdy vyvrcholí průvodem. Festival se opět odehraje na různých místech po celé metropoli. Díky dárcům a dárkyním v crowdfundingové kampani se podařilo zachránit komunitní program v Pride Village na Střeleckém ostrově. Na protilehlé straně ostrova v SK Start Praha bude opět Pride House s bohatým vzdělávacím a diskuzním programem.

Na Střeleckém ostrově letos poprvé nebude program končit striktně ve 22 hodin. V noci, když park musí ztichnout, se zábava přesune do dlouho zapomenutých podzemních prostor v KKafe, které se promění v Pride Club. Tamní afterparties hudebně zaštítí oblíbená jména pražské queer scény, např. Radio Wave nebo Bobr.

Mezigenerační program a komunitní program bude opět umístěn do Pride Life v sídle organizace Život 90. Kavárna Langhans se letos na festivalový týden změní v Pride Gallery s queer výstavami.

Novinkou letoška je Pride Café v kavárně Dorado Coffee na Betlémském náměstí, kam se soustředí program pro zahraniční účastníky.

Průvod Pride Parade vyrazí v sobotu 12. srpna

V sobotu 12. srpna v 11:30 v dolní části Václavského náměstí odstartuje průvod Pride Parade. Na začátku bude na Václaváku hrát DJ Jan Witek. Na trasu účastníci vyrazí ve 12:30. Ve stáncích si zájemci budou moci vyrobit svůj transparent do průvodu, podepsat petici za manželství pro všechny nebo se nechat nalíčit v make-up stánku. V jednom ze stánků Queer shopu budou v nabídce LGBT+ vlajky, vějíře a další.

Průvod projde ulicí Na Příkopě, zahne do ulice Celetná a dojde na Staroměstské náměstí. Z něj bude pokračovat Pařížskou ulicí, přes Čechův most a po schodech do Letenských sadů a na pláň, kde bude stát Pride Park s hudebním programem na šesti různých pódiích, řada stánků nejen s jídlem a pitím, a program až do deseti večer.