Vítězem Peče celá země 2024 je Vojtěch Vrtiška. Zdroj: ČT

Peče Celá země 2024 vyhrál student Vojtěch Vrtiška. Ve finále silně riskoval!

Napínavé finále Peče celá země 2024 je za námi. Pekařem roku se stal teprve 21letý student medicíny Vojtěch Vrtiška. Povedla se mu hlavně poslední kreativní výzva, při níž silně riskoval.

Známe vítěze letošního ročníku soutěže Peče celá země. Pekařem roku 2024 se stal teprve 21letý student medicíny Vojtěch Vrtiška, kterému se podařily všechny tři finálové výzvy, nejvíce ale zazářil při poslední kreativní výzvě., kde značně riskoval.

Náročné výzvy ve finále soutěže Peče celá země

O titul pekaře roku se ucházeli 36letá manažerka Tereza Olbrichtová, 21letý student medicíny Vojtěch Vrtiška a 47letý obchodník v IT Roman Klumpar. Připraveny pro ně byly tři extrémně náročné výzvy.

V té první měli připravit tři druhy zmrzlin – nanuk, zmrzlinu a zmrzlinový sendvič. Nejvíce porota ve složení Michaela Landová a Josef Maršálek chválila Terezu, která zvládla naprosto perfektně všechny tři druhy zmrzlin. Dobře se v osobní výzvě dařilo právě i Vojtovi, naopak Roman jednu ze zmrzlin nestihl.

Náročný dort ST. Honoré se nejlépe povedl Tereza

Druhá výzva byla jednou z nejtěžších v celé sérii Peče celá země. Finalisté museli upéct luxusní francouzský moučník St. Honoré. Ten je téměř uměleckým dílem, na němž se prověří kvality těch nejlepších cukrářů. Spojuje v sobě hned dvě složitá těsta a dva náročné krémy.

„Mimo jiné se musí připravit zrychlené listové těsto a odpalovaná hmota,“ říká porotce Josef Maršálek. Kromě toho museli soutěžící zvládnout žloutkový krém se sněhem připravený italskou metodou, kterým se plní profiterolky, jež jsou následně namáčeny do karamelu. K tomu je třeba ještě připravit druhý krém se šlehačkou a vanilkou.

Nejlépe se dort St. Honoré vydařil Tereze, kterou porota pochválila, měla dopečené těsto i skvělé krémy. Poněkud „smrsklý“ byl podle porotce Josefa Maršálka Vojtův Dort, přesto ale porotě chutnal.

Raději mlčte! Josef Maršálek zuří po finále Peče celá země! Co se stalo?

Nejhůře se vedlo Romanovi, který neměl dort ani dostatečně naplněný krémem. Roman zároveň poněkud prudil ostatní protihráče neustálými dotazy. Zkrátka bylo vidět, že finále už je trochu nad jeho síly.

Finálové drama vrcholilo 30. výzvou letošní série, v níž měli soutěžící připravit tematické party stolky, tedy hned několik druhů různých zákusků a dalších dobrot. Součástí byl velký dort, limonáda, sladké a slané zákusky.

Opět se nejméně dařilo Romanovi, který nejdříve sliboval sedm výrobků, ale nakonec nezvládl ani předepsaných pět druhů. „Celkově to máte hezké, jsem ráda, že je tady i kynutý koláč, nejen zákusky,“ uvedla porotkyně Michaela Landová. Třeba dezert Pavlova měl ale Roman přepečený a některé komponenty použil mražené, čímž zkazil chuť. „Ušel jste obrovskou cestu v této soutěži, škoda, že není vše, co mělo být,“ řekl porotce Maršálek.

Skvěle se dařilo Tereza, také u ní ale porota našla chyby. „Dort je vláčný, ale krém nedrží, chtělo to zahustit. Dort bude padat a vytlačí borůvkovou vrstvu,“ hodnotila porota. Ta zkritizovala také makronky, které byly přepečené a tvrdé.

Vojtěch Vrtiška ve finále Peče celá země riskoval

Nejvíce porota v poslední výzvě pochválila Vojtu, který mimo jiné připravil dokonce i náročné indiánky. „Máte to skvěle nadekorované, krásná práce,“ hodnotila Michaela Landová. Porotě se líbila pestrost i různá výška zákusků.

Pak ale přišlo ochutnávání a s tím napínavé okamžiky. Porota si nejprve nebyla jistá, zda ji neobvyklé chutě vlastně chutnají. Vojta totiž použil do těsta na tartaletky čerstvý koriandr, který je pro některé lidi silně aromatický. A hned s tím narazil. „Čerstvý koriandr opravdu nemám ráda,“ řekla porotkyně Landová.

Od Vojty to byl obrovský risk. „Je to blázen,“ konstatoval s nadsázkou Josef Maršálek. „Je to obrovská odvaha, tady není jediná normální chuť, ve smyslu běžná. Celkově ale tento koncept zvláštních chutí vyšel. Opravdu se to povedlo,“ dodal Maršálek. „Je to delikatesní,“ přidala se Landová.

Vojtěch Vrtiška vyhrál soutěž Peče celá země

A právě tento obrovský risk nakonec Vojtovi zajistil výhru v soutěži Peče celá země a s tím i odměnu 100 tisíc korun a navíc poukaz na kuchyňské spotřebiče ETA v hodnotě 100 tisíc korun. Hlavní cenou je ale samozřejmě titul Pekař roku 2024.

„Nikdo nesplnil všechny tři výzvy perfektně, ale ta kreativní to v podstatě rozhodla,“ dodal k hodnocení hvězdný porotce Josef Maršálek.

„Úspěch není o jednotlivci, je to o naší úžasné partě, která se tady sešla. Ještě mi ta radost pořádně nedochází,“ uzavřel vítěz soutěže Peče celá země 2024 Vojtěch Vrtiška.

Sekne vítěz Peče celá země Vojtěch Vrtiška s medicínou? Maminka o něj má strach!

Přejít nahoru