Protest zemědělců. Foto: FB / Martin Haliti

Zemědělci s traktory v pondělí zablokují příjezdy do Prahy! Do práce jeďte raději vlakem

Zemědělci z celé země se vydají v pondělí brzy ráno na cestu do Prahy. Kolony traktorů budou částečně blokovat dopravu. Policie zakázala využití dálnic.

Už v pondělí brzy ráno vyrazí stovky zemědělců protestovat do Prahy. Na cestu se vydají dlouhé kolony traktorů, které budou svou jízdou omezovat a v podstatě blokovat dopravu.

Na pražském magistrátu proto dnes jednali politici a zástupci organizátorů hromadné dopravy v Praze a Středočeském kraji.

„Doporučujeme, aby cestující, kteří jedou ráno do Prahy například za prací, raději nevyjížděli autem, ale aby využili zejména vlaky, které nám traktory na kolejích snad nezablokují,“ říká radní Středočeského kraje za oblast veřejné dopravy Petr Borecký.

I vlaky ale budou zřejmě silně přecpané, protože není fyzicky možné vlakovou dopravu v okolí Prahy posílit. Podle zemědělců pojedou traktory po hlavních trasách z většiny směrů do Prahy.

Dopravu budou blokovat pomalu jedoucí traktory

„Chtěli jsme využít dálnice, ale policie nám to zakázala, proto budeme muset využít objízdné trasy po silnicích první třídy podél dálnic,“ říká Pavel Nikl, organizátor jedné z kolon traktorů, která měla jet původně po dálnici D1 z Moravy na Prahu.

Do Prahy se vydají i zemědělci ze středních Čech, podle Karla Dryáka z Farmy Dryák se budou seřazovat hlavně ve Slaném, a to už kolem čtvrté hodiny ráno, následně se vydají směrem na Prahu. „Tam bychom chtěli být kolem šesté hodiny,“ říká Dryák.

Zemědělci protestují proti vysokým nákladům

Zemědělcům vadí především nízké výkupní ceny jejich produktů. Hovoří se například o tom, že ceny narušila levnější pšenice z Ukrajiny, ale i další plodiny, které se levněji dováží z jiných států. Zemědělce navíc trápí výrazně zvýšená daň z nemovitosti od letošního roku, rostoucí ceny hnojiv a další náklady.

„Pro ty kolegy, kteří mají úvěry například na pořízení zemědělské techniky je to jedna rána za druhou, někteří to nemusí zvládnout,“ říká jeden z protestujících zemědělců.

Nová mapa: Tady v pondělí zablokují dopravu traktory kvůli protestu zemědělců!

Přejít nahoru