Nehoda vlaku a náklaďáku na Šumpersku. Zdroj: Správa železnic

VIDEO: Kamera zachytila srážku vlaku s náklaďákem na Šumpersku

Další náklaďák vjel před rozjetý vlak! Ve Vikýřovicích se v pátek srazil osobní vlak s naloženým náklaďákem. Srážku zachytila kamera.

Správa železnic dnes zveřejnila video, na kterém bezpečnostní kamera zachytila srážku vlaku s nákladním vozem. Nehoda se stala na železničním přejezdu ve Vikýřovicích na Šumpersku kolem půl druhé odpoledne.

Záběry ukazují jak nákladní vůz zřejmě naložený zřejmě uhlím přijíždí po silnici na železniční přejezd bez závor v okamžiku, kdy se k němu blíží osobní vlak. Řidič si nejspíš vlaku nevšiml, anebo neodhadl jeho rychlost, než totiž stačil přejezd přejet, souprava nabrala zadní část vozu.

„Řidič nákladního auta vyvázl bez zranění,“ uvedl mluvčí policie Olomouckého kraje Libor Hejtman, ve vlaku, v němž cestovalo kolem 50 lidí, se ale dva lidé lehce zranili.

Nehoda se přitom stala jen pár dnů poté, co v Olomouci vjel před vlak kamion a po nehodě shořel.

Správa železnic, České dráhy a Drážní kvůli stále častějším haváriím na přejezdech spouští speciální kampaň. Ta využívá prázdné židle jako symbol ztráty blízkých, kterou už nelze zvrátit. Hlavní tváří kampaně je herečka Linda Rybová.

VIDEO: Náklaďák vjel před vlak na Šumpersku. https://www.youtube.com/watch?v=O2PutcvVVE0

Při nehodách na železnici zemřelo 238 lidí

„Bezpečnost provozu na české železnici nezajistí jen investice do zabezpečení tratí a přejezdů nebo zlepšení pracovních podmínek strojvůdců. Musíme se zaměřit i na veřejnost a apelovat na dodržování pravidel,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Minulý rok se při nehodách na železnici zranilo celkem 453 lidí a 238 z nich na následky zranění zemřelo. V roce 2022 tak každých 36 hodin zůstala zbytečně prázdná další židle. Počet úrazů osob do 26 let byl dokonce nejvyšší za posledních 5 let. Mezi příčinami dominuje nerespektování pravidel ze strany chodců a řidičů.

V loňském roce Správa železnic investovala do zabezpečení přejezdů rekordní částku – přes 3 miliardy korun. Samotné investice za vás ale nebudou dávat pozor, jestli bliká výstražné světlo na přejezdu. Proto jsme se ve snaze o dlouhodobé zlepšení rozhodli vsadit na plošnou osvětu,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Příčinou většiny vážných střetů vlaků s osobami či vozidly je nerespektování zákazu nebo výstrahy. Risk a nepozornost, to jsou hlavní problémy, které vyplývají z šetření mimořádných událostí, ale i z řešení přestupků osob, které se v kolejišti pohybovaly a obětí nehody se naštěstí nestaly. Plošnou osvětu považujeme za velmi důležitou a věříme, že spolu s investicemi do zabezpečení pomůže snížit počty obětí,“ říká Jiří Kolář, ředitel Drážního úřadu.