Vážná nehoda Škody Flecie a kombajnu ve Věrovanech. Foto: PČR

V Česku přibývá drastických nehod aut s kombajny a traktory

Je to pohled, který bolí. Náklaďák, traktor, nebo kombajn a pod ním totálně převálcované osobní auto. Bohužel takový pohled je teď s nejvyšší aktivitou zemědělců v létě stále častější.

Vysoká letní aktivita zemědělců a s tím spojený pohyb obrovské zato obvykle pomalé zemědělské techniky v kombinaci s horkem unavenými řidiči. To nevěstí nic dobrého.

„Cesty na silnicích mohou být v těchto dnech méně příjemné než jindy. Především na okresních silnicích, kde se kromě vozidel pohybují i cyklisté a také velké zemědělské stroje. Za poslední dva týdny se už staly v Olomouckém kraji dvě vážné dopravní nehody se zemědělskými stroji, a to jsou žně teprve na začátku,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Slabá.

Připomeňme, že 10. července u Břuchotína na Olomoucku narazilo osobní auto do žací lišty kombajnu. Pravděpodobně auto nacouvalo do cesty rozjetému kombajnu. Mohatunový kolos staré auto doslova slisovalo. Řidič havárii přežil jako zázrakem. „Řidič byl vyproštěn a s těžkým zraněním odvezen do nemocnice,“ uvedla Slabá.

Další vážná dopravní nehoda se stala včera, tedy 20. července, ve Věrovanech, kdy řidič se svým autem najel do zadní části kombajnu na sečení. Řidič byl z vozidla vyproštěn a předán do péče zdravotnické záchranné služby.

Není to ale jen problém Moravy, nebo snad jen osobních aut. Ve středu se na Královehradecku v obci Žlunice srazily traktor a nákladní vůz. Traktor po srážce skončil s vylomeným kolem a také přišel o pneumatiku.

Na pomoc jim přispěchali hasiči z HS Nový Bydžov a JSDH Kopidlno. Nehoda se sice obešla bez zranění, ale došlo k úniku oleje z traktoru, který hasiči zlikvidovali sorbentem.

Na silnicích je podle policistů nutné dbát o to více opatrnosti, neboť může dojít k nebezpečné situaci, která může skončit tragicky.

„Zemědělský stroj předjíždějte, kde je to možné na opravdu přehledných místech a jen tam, kde je to povoleno. Při předjíždění kontrolujte zpětná zrcátka, zda i řidič jedoucí za vámi si nevyhlédl stejný moment k předjíždění, jako vy,“ uvedla Slabá.

Dodala, že předjíždějící manévr je třeba si dobře rozmyslet, vzhledem k velkým rozměrům zemědělských strojů, nemusíte vidět dostatečně dopředu. Pokud jen trošku pochybujete, manévr si rozmyslete. „Dodržujte maximálně povolenou rychlost a před zatáčkou, nebo tam kde není dobře vidět, zpomalte,“ varuje policie.