Při nehodě u Dolní Lutyně zemřel strojvedoucí Dalibor Žák.

Strojvedoucí Dalibor Ž., který zemřel u Dolní Lutyně, neměl mít směnu, jel za kolegu

Strojvedoucí Dalibor Ž., který zemřel po srážce vlaku s nákladní vozem u Dolní Lutyně, ten den neměl míst službu. Kolegové pro jeho rodinu založili sbírku.

Zdá se, že tragická smrt mladého, teprve 30letého strojvedoucího Dalibora Ž., byla souhrou krutých náhod osudu. Jak jsme vás informovali, podlehl zraněním, která utrpěl po nehodě jeho vlaku Expres Ostravan na železničním přejezdu u Dolní Lutyně na Karvinsku. Jeho vlak narazil do návěsu nákladního vozu, který převážel vrtnou soupravu na nedalekou farmu.

První nešťastná náhoda je, že se návěs nákladního vozu na vyvýšeném železničním přejezdu zasekl a řidič s ním i přes všechnu snahu nedokázal hnout. Další nešťastnou náhodou bylo, že zrovna v tu chvíli po trati projížděl Daliborův rychlík Ostravan.

Asi největší osudovou náhodou je, že vůbec tento vlak řídil, původně totiž v kabině strojvedoucího ten den sedět teoreticky neměl.

Strojvedoucí vzal směnu za kolegu

Podle kolegů byl Dalibor na první pohled klidný a zádumčivý, opak byl ale pravdou, byl to ambiciózní, chytrý kluk, vysokoškolsky vzdělaný strojvedoucí, který si v loňském roce splnil svůj klukovský sen jezdit na linkách dálkové dopravy.

„Ironií osudu je, že v osudnou středu to byla jedna z jeho prvních takových dálkových směn a ani to nebyla jeho směna, ale vzal směnu za kolegu, který potřeboval dovolenou,“ řekl České televizi Jiří Streit, předseda ZO Bohumín Federace strojvůdců ČR.

Samozřejmě to není ničí vina, na dovolenou má zkrátka každý zaměstnanec právo. A osudná shoda nešťastných souher dopadla právě na Dalibora.

Pro Daliborovou rodinu založili sbírku

Tragická nehoda u Dolní Lutyně otřásla všemi strojvedoucími v zemi. „Všichni kolegové jsou tím hluboce zasažení. Uvědomujeme si, že v ten osudný den mohl v troskách vlaku skončit život kohokoli z nás strojvedoucích,“ říká strojvůdce a Daliborův kolega Jiří Streit.

Dodal, že kolegové pro Dalibora založili sbírku na pomoc jeho pozůstalé rodině. Transparentní účet u Komerční banky byl založen 24. ledna a bude mít jen omezenou platnost do konce března 2024. Lidé mohou peníze zaslat na číslo účtu: 131-2156830237 / 0100.

Do 2. února 2024 tam kolegové i veřejnost poslali kolem 233 tisíc korun. QR kód pro platbu mobilem a přehled pohybů na účtu, najdete tady.

Smutek na železnici: Při nehodě u Dolní Lutyně zemřel teprve 30letý strojvedoucí Dalibor

2 názory na “Strojvedoucí Dalibor Ž., který zemřel u Dolní Lutyně, neměl mít směnu, jel za kolegu”

  1. Taková blbá otázka. Odsoudili že někdy projektanta v ČR ? Nebo třeba někoho ze SŽDC ? Jak vubec dopadla ta nehoda kdy byli zmatky kolem rychlosti a značení ?

Diskuse uzavřena.