Nehoda cisterny s plynem v obci Střelecké Hoštice. Foto: HZS

Opilý řidič boural s cisternou plnou výbušného plynu, nehoda hodiny komplikuje dopravu

Vážná nehoda, která mohla mít dalekosáhlé následky, se stala v noci ve Střeleckých Hošticích na Strakonicku. Převrátila se tam cisterna převážející vysoce hořlavý plyn.

Již od noci až do úterního rána komplikuje dopravu na jihočeské silnici první třídy I/22 nehoda cisterny. Ačkoli její řidič převážel velmi rizikový náklad v podobě 20 tun butanu, usedl za volant pod vlivem alkoholu.

Řidič pak s cisternou s vysoce hořlavým a výbušným nákladem havaroval. Na konci obce Střelecké Hoštice na Strakonicku vyjel vpravo mimo vozovku do odvodňovacího žlabu a celou soupravu převrátil na bok. Přitom se opřel o plot a strážní domek tamního areálu.

Řidič nadýchal 1,5 promile

Při nehodě byla značně zdemolovaná kabina řidiče, ten ale naštěstí vyvázl bez vážných zranění. Policisté mu dali stejně jako u všech jiných nehod „dýchnout“. A nestačili se divit. „Řidič nadýchal přes jeden a půl promile alkoholu,“ informoval mluvčí policie Jihočeského kraje Miroslav Šupík.

Řidič byl po tomto zjištění převezen do policejní cely a bude čekat na další postup, za řízení s tolika promile navíc takto nebezpečného nákladu mu za všeobecné ohrožení hrozí vysoká pokuta, zákaz řízení a dokonce i vězení.

Složité vyproštění cisterny

Vyproštění cisterny bylo kvůli nebezpečnému nákladu velmi obtížné. „Situaci jsme konzultovali s odborníkem z firmy na přepravu nebezpečných plynů a s kolegy ze Záchranného útvaru HZS ČR, kteří disponují těžkou vyprošťovací technikou,“ informovali hasiči z HZS Jihočeského kraje.

Během noci se jim podařilo cisternu zajistit a následně bylo nutné počkat na příjezd vyprošťovacích automobilů ze stanice České Budějovice a Záchranného útvaru HZS ČR ze Zbirohu.

„Jeřáby potřebujeme pro rozpojení a převrácení návěsu zpět na kola. Následně bude butan přečerpán do náhradní cisterny,“ vysvětlili hasiči.

Objízdná trasa

Vyprošťování potrvá zřejmě ještě část úterního dopoledne. Objízdná trasa z obce Střelské Hoštice vede po silnici č. 02215 směrem na obec Střelskohoštická Lhota, poté mohou řidiči odbočit na silnici č. 02216 směrem na obec Horní Poříčí.

Přejít nahoru