Video zachytilo srážku vlaků v Pardubicích. Zdroj: Zdopravy

Nové video ukazuje srážku vlaků v Pardubicích: osobní RegioJet stačil zabrzdit!

Nové video přímo z kamer na nádraží ukazuje srážku vlaků v Pardubicích. I když kvůli kvalitě není mnoho vidět, je ze záběrů zřejmé, že osobní RegioJet stačil úplně zastavit.

Tragická nehoda osobního expres vlaku RegioJet s nákladním vlakem v Pardubicích si tento týden vyžádala čtyři lidské životy a více než dvě desítky zraněných. Drážní inspekce již včera uvedla, že nehodu způsobil fakt, že strojvedoucí osobního RegioJetu projel návěstidlem v poloze stůj, tedy že vyjel na červenou.

Nehodě předcházela souhra nešťastných faktorů

Nové video, které exkluzivně přinesl deník Zdopravy.cz, však ukazuje, že nehoda byla dílem nešťastných okolností. Strojvedoucí se pochopitelně řídil časovým plánem, navíc si byl vědom, že jeho mezinárodní expres má obvykle přednost. K tomu všemu se ještě přidal fakt, že šlo o nové nádraží po rekonstrukci a protější nákladní vlak vyjížděl na koleji, která se obvykle používá k jízdě v protisměru. Strojvedoucí zkrátka snad ani nemohl nic zlého tušit. K tomu všemu bylo kvůli rekonstrukci na nádraží vypnuté zabezpečovací zařízení.

Nic z toho ale neomlouvá, že strojvedoucí expresu RegioJet vyjel na červenou, přičemž se spekuluje, zda se omylem nepodíval na vedlejší návěstidlo, nebo jej nezmátly semafory z nedaleké silnice. Původně totiž strojvedoucí i provozovatel vlaku Radim Vančura hovořili o tom, že vlak jen a zelenou.

Video zachycuje srážku vlaků v Pardubicích

Video, kde osobní expres RegioJet přijíždí zleva a nákladní vlak zprava, ukazuje, že si strojvedoucí svou chybu uvědomil a začal rychle brzdit, přestože se po rozjezdu dostal až na rychlost kolem 60 kilometrů v hodině, podařilo se mu ještě před srážkou vlak zcela zastavit. Brzdit začal také nákladní vlak, který se pohyboval rychlostí do 40 kilometrů v hodině.

Strojvedoucí spustili brzdné systémy a stačili se ukrýt uvnitř vlaků, kdyby zůstali v kabině, mohlo to mít fatální následky. Zatímco RegioJet podle nového videa dokázal zastavit, naložený nákladní vlak bohužel ne. A i když se k druhému stroji blížil už poměrně pomalu, stejně mohutná síla způsobila velké škody i tragické následky. Ačkoli je video bez zvuku, na jiném videu z města je slyšet ohlušující rána.

Přesné okolnosti nehody nadále vyšetřuje Drážní inspekce, podle níž potrvá i několik měsíců. Vyjádření inspektorů je zatím stejné: „Podle zjištění Drážní inspekce na místě mimořádné události minul vlak Ex 1021 návěstidlo v poloze zakazující jízdu a vjel do postavené vlakové cesty pro nákladní vlak. Zda se jednalo o technickou závadu, o lidskou chybu či o kombinaci obou faktorů, je předmětem podrobného šetření a konkrétní závěry není možné předjímat,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce.

Tragická Nehoda vlaků v Pardubicích: Mohl strojvedoucí vidět zelenou od silnice?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *