Ceny na čerpací stanicí Tank ONO už mírně povyrostly. Foto: ČRzprávy.cz

Nafta i benzín v Česku skokově zdraží, ceny paliva už pomalu rostou

Nepříjemná zpráva pro české řidiče. V těchto dnech je poslední šance nakoupit levnější benzín i naftu. Kvůli růstu cen ropy i zvýšení spotřební daně začnou paliva razantně zdražovat.

Rostoucí cena ropy během srpna zdraží paliva českým motoristům. Kvůli rostoucí ceně ropy bude postupně zdražovat benzín Natural 95, ještě rychleji ovšem zdraží Diesel do naftových motorů. Jeho cenu kromě dražší ropy vyžene nahoru zvýšení spotřební daně, respektive její návrat do původní výše.

Čerpací stanice tedy již od 1. srpna skokově navýší cenu nafty. Za jediný litr si motoristé připlatí rázem o korunu a 50 haléřů více, čerpadláři ovšem navýšení sečtou a celé zdaní DPH, reálně tedy bude nárůst nejméně o 1,8 koruny. Je navíc jasné, že některé benzínky propašují do navýšení i vyšší marži a zdraží tak Diesel rovnou o dvě koruny.

Stát od řidičů vybere o 4 miliardy více

Původně přitom měla být spotřební daň snížená od loňského června do konce letošního roku. „Hlavním důvodem dřívějšího návratu k původní sazbě daně je výrazný pokles ceny motorové nafty pro řidiče v České republice, která byla v dubnu jednou z nejnižších v celé Evropské unii,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura. Zároveň ale dodává, že vláda teď potřebuje vybrat od motoristů další peníze navíc.

„V kontextu hledání úsporných opatření v rámci konsolidačního balíčku tímto krokem o jednotky miliard vylepšíme hospodaření státního rozpočtu už letos,“ tvrdí Stanjura. Ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda řekl v pátek v rádiu Impuls, že vláda by tím do konce roku mohla vybrat asi čtyři miliardy korun navíc, respektive o 800 milionů měsíčně více.

Nafta do září až o 5 korun dražší!

Zároveň si ale řidiči postupně připlatí i kvůli růstu světových cen ropy. Do září by tak podle Kovandy mohla cena Dieselu v kombinaci s vyšší daní stoupnout do září až o 5 korun na jeden litr.

Benzín by podle našeho předpokladu měl do přelomu září a října zdražit kvůli růstu cen ropy o 3 korun na jeden litr, takže to bude méně než u nafty, kde se navíc projeví spotřební daň,“ uvedl v Rádiu Impuls ekonom Kovanda.

Některé benzínky už pomalu začaly ceny zvedat, i když zatím jen o haléře. Třeba v Česku nejlevnější síť čerpacích stanic Tank ONO prodávala ještě koncem června benzín za 35,50 korun, v těchto dnech na konci července už je litr Naturalu 95 za 35,90 korun. Diesel byl ještě koncem června na Tank ONO za 30,90 Kč, teď na konci července se prodává už za 31,90 korun.

Průměrná cena Naturalu 95 v celém Česku povyskočila z úterních 37,39 na pátečních 37,47 korun a u Dieselu z úterních 32,74 na pátečních 32,82 korun.