Tragická nehoda dvou autobusů u Brna. Foto: HZS JMK

Jako ve válce! Hasiči popsali zásah u tragické nehody dvou autobusů

77 zraněných, mnozí z nich nemluvili česky, mrtvý řidič autobusu a stovky řidičů uvězněných v koloně na dálnici ve spalujícím vedru. Hasiči hodnotí jeden z největších zásahů poslední doby.

Mezi tím pokračuje vyšetřování havárie neobvyklého rozsahu, o které jsme vás informovali. Připomeňme, že zájezdový autobus s českou SPZ narazil zezadu do slovenského flixbusu, který brzdil před kolonou. Řidič českého autobusu do něj narazil a utrpěl přitom smrtelné zranění.

„Mohl k tomu přispět faktor únavy,“ naznačil vedoucí dopravní policie Jihomoravského kraje Jindřich Rybka. Vyloučit podle něho nelze ani zdravotní indispozici řidiče, což zřejmě blíže ukáže nařízená pitva. Přesná příčina je však nadále předmětem vyšetřování.

Byli připoutaní?

Policisté se též domnívají, že k tak vysokému počtu zraněných mohlo přispět, že někteří zřejmě nebyli připoutaní. Vyšetřování se´tak zaměří i tímto směrem. „I to bude součástí prověřování. Řidič má povinnost cestující informovat, že se mají připoutat, pokud je ale ve voze vývěska, tak je to čistě na cestujících,“ uvedl Rybka.

Jihomoravští hasiči popsali náročnost zásahu u nehody dvou autobusů u Brna, o které jsme vás informovali mezi prvními. Pro mnohé hasiče to byl výjev skoro jako z válečné zóny.

„O nehodě s větším počtem zraněných jsme byli informování v pondělí před půl čtvrtou odpoledne. První jednotka byla u nehody za deset minut. Cestu k nehodě místy komplikovali neukáznění řidiči, kteří netvořili záchrannou uličku před nehodou,“ upozornili hasiči.

Zranilo se 77 lidí

Na místě museli vyprostit 12 lidí z autobusů, kteří zůstali uvěznění a zranění uvnitř. „Pomohli jsme roztřídit a ošetřit všechny účastníky nehody. Hasiči také pomáhali s transportem zraněných do vozidel a vrtulníků záchranné služby. Celkem se zranilo 77 osob,“ spočítali hasiči.

K události vyslalo operační středisko také vrtulník Letecké služby Policie ČR s hasiči – leteckými záchranáři, s výbavou na vyprošťování z havarovaných vozidel. Pro lehce zraněné si vyžádali na převoz autobus Dopravního podniku města Brna a přijel rovněž i evakuační autobus.

Z operačního střediska přijeli příslušníci linky 112 k překladu do angličtiny. Na místě se totiž nacházela řada cizojazyčných účastníků nehody. K události také dorazila psycholožka hasičů k poskytnutí první psychické pomoci.

Jednotky s předurčeností ochrany obyvatelstva postavily stany na třídícím stanovišti a v koloně před nehodou rozdaly na 400 lahví s vodou.

Hasiči také zajistili prostor proti vzniku požáru a zasypali uniklé provozní náplně. Z kabiny jednoho autobusu vyprostili tělo zemřelého řidiče.

Přes 70 telefonátů na krizovou linku

Dopravní nehoda zaměstnala hasiče nejen na operačním středisku a následně přímo na místě zásahu během záchranných prací, ale také další hodiny po události. „Pro potřeby účastníků nehody a příbuzných jsme zřídili informační centrum s krizovou linkou, která do včerejška odbavila na 70 telefonátů. Na tomto pracovišti se vystřídaly na dvě desítky hasičů. Komunikace probíhala v češtině i angličtině,“ informovali Jaroslav Mikoška a Jan Dvořák z HZS Jihomoravského kraje.

Další činnost po zásahu spočívala v zajištění transportu některých účastníků nehody z nemocnic do místa, kde si mohli za přítomnosti Policie ČR vyzvednout svá zavazadla z autobusů.

Současně v Brně-Chrlicích ve spolupráci s místní částí a dobrovolnými hasiči vytvořili evakuační středisko, kde přenocovalo 6 účastníků nehody. „Zajistili jsme jim podmínky k noclehu a městská část poskytla stravu. Během dopoledne lidé středisko opustili a tuto činnost jsme ukončili,“ dodali hasiči. Včera už také mohli ukončit činnost krizové linky.