U Hluku na Uherskohradišťsku vyletěla řidička ze silnice, její auto skončilo na střeše v křoví. Foto: HZS

FOTO: Šílenství na silnicích! Sníh komplikuje dopravu v celém Česku

/FOTO/ Víkend na českých silnicích připomíná spíše sněhové rallye. Kvůli sněhu a námraze bourají řidiči od pátku do neděle na po celé České republice.

Zima je tu se vším všudy: sníh, kluzká vozovka a auta v příkopech. Hasiči, policisté a záchranáři po celé zemi se o víkendu nezastaví ani na chvíli. Co chvíli musí do zimy a vyjíždět na zasněžené vozovky pomáhat někomu po dopravní nehodě.

Spousta nehod se stala z pátku na sobotu a během soboty. Karamboly ale trápí řidiče a záchranáře i v neděli. Třeba na Zlínsku se první nedělní havárie osobního vozidla stala po šesté hodině ranní u Fryštáku, kam vyjeli profesionální hasiči ze stanice Zlín.

Po příjezdu na místo velitel zásahu potvrdil havárii jednoho osobního automobilu, které skončilo na střeše. Mladá řidička si stěžovala na bolesti. Proto ji velitel hasičů přivolal zdravotnickou záchrannou službu. Do jejího příjezdu hasiči poskytli ženě první předlékařskou pomoc a tepelný komfort,“ sdělila mluvčí zlínských hasičů Lucie Javoříková.

Hasiči u vozidla provedli protipožární opatření a zasypali sorbentem uniklé provozní kapaliny. Po ukončení šetření dopravní policií přijel vyprošťovací automobil hasičů, pomocí něhož vůz vytáhli z příkopu zpět na cestu a otočili jej na kola. Poté hasiči auto odstavili mimo silnici, aby nebránilo v provozu. Na závěr hasiči uklidili vozovku a vrátili se zpět na svou stanici.

Druhá nedělní havárie osobního auta na Zlínsku se stala před sedmou hodinou ranní v obci Hošťálková na Vsetínsku, kde vůz sjel do příkopu a zastavil se až v plotě. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze Vsetína. Nehoda se obešla bez zranění. Hasiči pomohli s vytažením vozu na cestu.

Auto vletělo do křoví

Třetí nedělní havárie se stala po sedmé hodině ranní u Hluku na Uherskohradišťsku. Řidička i tam skončila se svým autem mimo silnici a zastavila se až v křovinách na střeše. „Ženu si do péče vzala posádka zdravotnické záchranné služby,“ uvedla Javoříková.

K nehodě vyjeli tentokrát profesionální hasiči ze stanice Uherské Hradiště. Ti u vozidla provedli protipožární opatření a zkontrolovali zda u něj nedochází k úniku provozních kapalin.

Auta na střeše i v příkopu

K nehodě, kdy auto skončilo na střeše, vyjížděli také hasiči z Dobřan. Nehoda se stala v sobotu večer u Dobřan na silnici I/27, která byla pokryta ledovkou. Ve voze byla zaklíněná zraněná jedna osoba, kterou hasiči vyprostili přes 5. dveře. Následně si ji do péče převzala záchranka.

Nehody celý víkend na Pardubicku

Také hasiči na Pardubicku od sobotního rána do nedělní desáté hodiny evidují sedmnáct dopravních nehod. První nehoda se stala v sobotu před jednou hodinou ranní u Jablonného nad Orlicí. Osobní automobil skončil v lese za svodidlem převrácený na střeše. Ve vozidle nikdo nebyl. Policie ČR požadovala vozidlo za pomoci jeřábu vyzvednout a postavit na kola.

Před půl druhou se stala nehoda u Ronova nad Doubravou. Zde zůstal řidič uvězněn ve vozidle, hasiči ho vyprostili. I zde to bylo bez zranění. Další nehoda na sebe nenechala dlouho čekat. O půl třetí jeli hasiči k Lichkovu, kde bylo opět vozidlo na střeše, nehoda se obešla bez zranění. Vozidlo otočili na kola a zabezpečili proti úniku provozních kapalin. V jednom případě vozidlo po převrácení na kola vyjelo z příkopu samo.

Vážná nehoda se stala v sobotu kolem 20. hodiny na silnici I/17 u Heřmanova Městce na Chrudimsku. Při srážce dvou aut se zranilo pět lidí. Více informací čtěte v článku zde.

Další nehoda, která se stala po dvacáté první hodině u obce Němčice u Litomyšle, měla za následek odvoz tří zraněných osob Zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice. Další nehody byly průběžně hlášeny celou noc a pokračuje to i v nedělním dopoledni.

Další nehody se staly po rozednění, ale ne všechny skončily bez zranění osob. Z Hrušové odvážela Zdravotnická záchranná služba dvě osoby. Od neděle 26. 11. 2023 je nahlášeno sedm dopravních nehod.

U Deštného uvízl autobus

V Peci pod Sněžkou v sobotu zasahovaly dvě jednotky hasičů při vyproštění vozidla, které sjelo mimo komunikaci a převrátilo se na bok. K úniku provozních náplní nedošlo, vozidlo bylo vyproštěno pomocí vyprošťovacího automobilu. Při nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Na silnici II/311 z Deštného v Orlických Horách do Orlického Záhoří zase v sobotu došlo k dopravní nehodě autobusu a osobního vozidla. Při nehodě se nikdo nezranil, v autobuse cestovali pouze dva řidiči. Komunikace byla obtížně sjízdná, proto hasiči museli cestou nasadit na cisternu sněhové řetězy.

„Pomocí navijáku bylo potřeba autobus odtáhnout od krajnice, aby bylo možné s osobním vozidlem odjet a silnici zprůjezdnit,“ informovali hasiči.