Letiště České Budějovice zahájilo provoz. Foto: letiště a Smartwings

FOTO: Letiště České Budějovice zahájilo provoz, parkování je tam zdarma

K moři pohodlně z Českých Budějovic teď mohou létat lidé z jižních Čech, aniž by museli až do Prahy. Letiště České Budějovice dnes zahájilo provoz.

První letadlo Boeing 737 MAX společnosti Smartwings s turisty cestovní kanceláře Čedok dnes večer odstartovalo směrem do turecké Antalye. „Kapitánem letu byl jihočeský rodák Jiří Jirmus, který má na kontě více než 24 tisíc letových hodin,“ uvedla společnost Smartwings. Na první start letadla se přišly podívat davy lidí.

Tisíce lidí nyní už nemusí před odletem na dovolenou absolvovat dlouhou cestu do Prahy. První letadlo bylo vyprodané a prakticky vyprodáno je na celou letošní sezónu. Charterové lety bude v Budějovicích provozovat společnost Smartwings, pro letošek jen na objednávku cestovní kanceláře Čedok. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby už se ale hlásí i další zájemci pro příští rok, například CK Fischer.

„V dalších dnech budou následovat spojení do Řecka, na Rhodos a Krétu. Příští léto navíc nabídneme další dvě destinace, a to tuniskou Enfindhu a bulharský Burgas,“ uvedl generální ředitel Čedoku Stanislav Zeman.

Nevýhodou ovšem je, že většina letů je naplánována po 21. hodině večer. Turisté tak do cílové destinace přiletí kolem jedné hodiny ráno. To je připravuje o jeden den dovolené, nicméně turistům budou ještě v noci přiděleny hotelové pokoje a budou se moci ještě do rána prospat. Pro někoho nevýhoda, pro jiného výhoda.

Výhodou budějovického letiště je, že pro všechny cestovatele je parkování zdarma, zatímco v Praze zaplatíte za týden přes tisíc korun. Parkovacích míst je pro všechny cestující dostatek. Na rozlehlé parkoviště nedaleko vjezdu do areálu se vejde 700 automobilů. Odvoz klientů z této parkovací plochy zajistí kyvadlová doprava Dopravního podniku města České Budějovice. Dalších 180 automobilů pak může parkovat na horním parkovišti, které se nachází v docházkové vzdálenosti od terminálu. Rezervace nejsou nutné.

Ti, kteří chtějí nechat auto doma, mohou využít autobusovou linku číslo 40, která cestující odveze od českobudějovického nádraží až k terminálu a pozor – také zdarma.

Více informací pro návštěvníky letiště připravil jihočeský hejtman Martin Kuba: