Herečka Jana Šulcová ve filmu S tebou mě baví svět. Repro: ÚPF

Zemřela Jana Šulcová, hvězda komedie S tebou mě baví svět

Zemřela oblíbená česká herečka Jana Šulcová, která se nejvíce proslavila v rodinné komedii S tebou mě baví svět. Její život ale místo komedie připomínal spíše depresivní drama.

Snímek S tebou mě baví svět režisérky Marie Poledňákové, který dosud nechybí každý rok mezi vánočními či silvestrovskými filmy, udělal z herečky Jany Šulcové hvězdu 80. let. Hrála výrazné role v desítkách skvělých filmů.

Žádné další už ale bohužel nikdy nenatočí, v pátek 28. července večer ve věku 76 let zemřela. „Právě do hvězdného nebe odešla úžasná žena a naše maminka Jana Šulcová,“ oznámila dnes před 20. hodinou dcera Jany Šulcové Rozálie Víznerová.

Největší slávu Janě Šulcové přinesla 70. a 80. léta, kdy si kromě rodinné komedie S tebou mě baví svět zahrála například v seriálech Byl jednou jeden dům a My všichni školou povinní a také v celé řadě slavných a dobře hodnocených filmů, například: Slaměný klobouk, Manon Lescaut, Mata Hari, Partie krásného dragouna či Spalovač mrtvol.

Rozvod s Oldřichem Víznerem

V posledních letech se ale potýkala se soukromými a zdravotními problémy. Dceru Rozálii měla herečka s neméně slavným hercem Oldřichem Víznerem. Právě rozvod s ním Janě Šulcové způsobil roky trápení.

„Když jsem se rozvedla s Oldřichem Víznerem, měla jsem osm let deprese. Bylo mně v té době čtyřicet, měli jsme dospívající dcery a odešla jsem od divadla, už to samo o sobě bylo na sebevraždu,“ sdělila herečka v jednom z dřívějších rozhovorů pro deník Blesk.

Jana Šulcová se prala s alkoholem

Bohužel jí nepomohli ani odborníci včetně psychoanalytika, kterému se svěřila. V té době herečka propadla alkoholu a několik let se potýkala se vším, co výrazné pití přináší.

Alkoholová éra u Jany Šulcové vyvrcholila zánětem slinivky, který ji životně důležitý orgán podstatně poničil. „Právě kvůli té slinivce už roky alkohol vůbec nepiju,“ řekla tehdy herečka. Ovšem nelehké situace jí připravili i další muži v jejím životě.

V posledních letech už mnoho filmů nenatočila. Před osmi lety se ovšem objevila ve snímku Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského. Před 13 lety ve snímcích Občanský průkaz či Doktor od jezera hrochů. Příležitost dával herečce také režisér Tomáš Magnusek, který ji obsadil do série Bastardi. Objevila se i v seriál Vzteklina či Trpaslík.

Přejít nahoru