Po sedmém dílu Peče celá země zbývá už jen pět soutěžících. Soutěž je tedy jen dva díly od finále. Výroba donutů, louhovaného pečiva a eklerkové věže se nepodařila Zuzaně a vypadla.
První osobní výzva sedmého dílu pořadu Peče celá země tentokrát vypadala jednoduše, ale naskýtala řadu možnosti, jak výzvu zkazit. Soutěžící měli upéct tradiční americké donuty. V Česku jsou známější jako koblihy, které jsou uvnitř plněné marmeládou.
Donuty mají prakticky stejné těsto, ale na rozdíl od koblih jsou ve tvaru prstence s vykrojeným prostředkem. Donuty mohou mít kruhovou část plněnou, anebo mohou být jen polité polevou.
„Připravují se z kynutého těsta, je tam velký obsah vody, což je dělá nadýchanými. Bude mě zajímat, jestli za 1,5 hodiny dokážou soutěžící udělat dostatečně nakynutý donut, který bude tak vysoký, že bude mít po smažení světlý proužek uprostřed,“ řekl porotce a cukrář Josef Maršálek.
Zuzana pokazila donuty, byly moc tuhé
Někteří soutěžící donuty plnili krémem, jiní volili polevu a například Vojta se rozhodl je pouze obalit v malinovém cukru. „Nejsem velkým příznivcem polev,“ řekl Vojta. Nakonec se mu donuty povedly asi úplně nejlépe a vysloužil si chválu poroty.
Donuty se naopak příliš nepovedly Kristýně, která je měla málo nakynuté a byly tak tuhé, že se nedaly ukrojit. Kristýna zřejmě zabila příliš horkým mlékem kvasnice a tak těsto nevykynulo.
Nepodařily se ani Zuzaně, její donuty byly příliš tuhé a nestihla je ani dekorovat. „To by se nemělo stávat,“ kritizoval Josef Maršálek.
Chvály se naopak dočkala i Tereza. „Vizuálně krásné, rozhodně prodejné, i když to není typický donut,“ chválil Maršálek. Zvolené těsto ale bylo příliš hutné a tak ani Tereza úplně nesplnila zadání. Asi úplně nejlépe se donuty podařily Romanovi.
Nebezpečné louhování preclíků
V technické výzvě se museli soutěžící poprat s louhovaným pečivem. Při této metodě se vytvarované těsto máčí před pečením do tříprocentního roztoku hydroxidu sodného a vody. Hydroxid se následně změní v jedlou sodu a je tedy bez problémů jedlý.
Tato metoda se používá například při pečení preclíků, bagelů a podobného pečiva, které má mít hnědý a křupavý povrch a přitom uvnitř zůstat vláčné. „Problém může nastat při práci s louhovací lázní, soutěžící se mohou poleptat, proto musí používat ochranné pomůcky,“ upozornila porotkyně Michela Landová.
V Peče celá země tak náhle byli k vidění cukráři a pekaři s rukavicemi, návleky a ochrannými brýlemi. Vše ale dobře dopadlo a skoro všem soutěžícím se pečivo povedlo.
Porotci tak spíše mohli kritizovat jen detaily například s vytvarováním preclíků. Nejméně se louhované výrobky podařily Zuzaně, na pátém místě skončila Kristýna, čtvrté místo měl Vojta kvůli tvarování, třetí příčka patřila Kláře, stříbrnou získala Tereza a nejlepší práci odvedl podle poroty Roman.
Závěrečná kreativní výzva sedmého dílu byla ve znamení eklerek. Soutěžících z nich měli sestavit věž. Eklerky jsou „banánky“ z odpalovaného těsta, plněné obvykle žloutkovým krémem a polité polevou.
V Peče celá země končí Zuzana
Také tato velmi těžká výzva se nejméně podařila Zuzaně. Těsto měla příliš hutné a eklerky příliš vysoké, věž ani nevypadala vizuálně dobře.
Pro Zuzanu to tak byl nejhorší díl v celé soutěži a neměla šanci postoupit do dalšího kola. Zkrátka už to bylo nad její síly. „Je mi líto, že jsem to takto zpackala, celý díl byl nepovedený,“ řekla sama Zuzana.
„Jsem ale ráda, že jsem se dostala tak daleko,“ dodala Zuzana. Podle porotce Josefa Maršálka si plánovala až příliš ambiciózní výrobky, které nakonec ve stresu soutěže vždy něčím pokazila.
V Peče celá země 2024 tedy zbývá už jen pět soutěžících. O tom, kdo postoupí do závěrečného finále rozhodnou už jen dva díly, tedy šest výzev. V příštím osmém díle se bude péct například vánoční cukroví nebo dorty ve tvaru hraček.