Požár hal v Žebráku. Z výrobních hal zbyl jen šrot. Foto: HZS STC

Naprostá zkáza! Požár v Žebráku haly zcela zničil, zbyl jen šrot

Denní světlo ukázalo zkázu výrobních hal firmy Novares CZ, které včera zničil požár v Žebráku. Z hal zbyl doslova jen šrot, škoda je 1,8 miliardy. Hasiči unikli velkému nebezpečí!

Po ničivém požáru výrobní haly na plasty v Žebráku, který mimo jiné na několik hodin včera zastavil dopravu na přilehlé dálnici D5, zbyly jen hromady šrotu. Hasiči už v noci začaly požárem zničené objekty rozebírat a hledají případná skrytá ohniska požáru. Hasiči dnes také aktualizovali odhadovanou výši škody na 1,8 miliardy korun.

„V noci byla nasazena technika ze Záchranného útvaru HZS ČR, která pomáhala rozebírat halu. Hasiči se tak snadněji dostali ke skrytým ohniskům, která mohli dohasit. Nyní pokračuje rozebírání haly, vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek. Zároveň dochází ke střídání zasahujících,“ informoval mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Požární poplachový stupeň byl podle něho dnes ráno snížen na základní. „Na místě dochází k redukci zasahujících jednotek, některé jsou odeslány zpět na své základny,“ dodal Sýkora.

Hasiči dnes také upřesnili, že zasažená hala měla plochu zhruba 1500 metrů čtverečních. Požár oznámil zřejmě jeden ze zaměstnanců voláním na tísňovou linku, kdy oznámil, že celá plechová hala je zakouřená černým štiplavým dýmem. Další volající přidal informaci, že ze střechy šlehají několikametrové plameny a černý kouř je viditelný zhruba z půlkilometrové vzdálenosti.

Hasiči měli obrovské štěstí, šlo o život

Pro efektivnější zvládnutí požáru bylo místo zásahu rozděleno na pět úseků, každý s vlastním velitelem. Hasební zásah se nejprve soustředil na vnitřek objektu, po chvíli bylo nutné z důvodu nebezpečí přeskupit techniku a zasahující u události.

A bylo to velmi správné rozhodnutí, kdyby k tomu hasiči nepřistoupili, šlo by jim o život! „Krátce poté došlo k částečnému zřícení budovy,“ potvrzuje Sýkora.

Jelikož se hala nacházela v těsné blízkosti plzeňské dálnice D5, rozhodl velitel zásahu ve spolupráci s Policií ČR o uzavření jednoho jízdního pruhu v každém směru, kde také probíhal hasební zásah. Z důvodu bezpečnosti zasahujících byla nakonec v místě události uzavřena obousměrně celá dálnice. Dálnice pak byla znovu otevřena kolem 15. hodiny.

Velitel zároveň požádal o výjezd pracovníků Chemické laboratoře Kamenice k monitorování škodlivin v okolí požáru. Opakovaným měřením na předem vytipovaných místech bylo zjištěno, že nedošlo k šíření škodlivých látek. Velkou roli v tom sehrály rozptylové podmínky, protože kouř stoupal kolmo nahoru a nešířil se na obydlené okolí. O události byli informováni také pracovníci životního prostředí a starostové okolních obcí.

Požár výrobních hal v Žebráku. Video: HZS STC

Ošetřili 15 lidí včetně hasičů

Jelikož požár vypukl při extrémních venkovních teplotách, bylo nutné nejen zařídit dostatečný počet hasičů ke střídání, aby nedocházelo k přehřátí, ale také pitný režim pro zasahující. Zároveň byly na místo povolány posádky zdravotnické záchranné služby, aby bylo v případě nutnosti zajištěno rychlé ošetření zasahujících. Což bylo také využito pro patnáct osob.

Ve většině případů došlo k přehřátí a drobným popáleninám a jeden zasahující si poranil kotník. Tři hasiči byli pro opakované přehřátí transportováni do nemocnice, ostatní po ošetření pokračovali v zásahu. Několik minut před půl jednou odpoledne byl poplachový stupeň zvýšen na nejvyšší možný – zvláštní. Došlo k dalšímu zřícení haly a zasahující hasiči se museli soustředit nejen na zvládnutí samotného požáru, ale také k ochraně okolí.

Zřízen byl štáb velitele zásahu a velitel povolal k události vrtulník Black Hawk s bambi vakem na pomoc s hašením. Byl využit zejména k hašení zříceného středu budovy, kam se zasahující hasiči nemohli dostat. Vrtulník provedl 48 shozů a poté se vrátil zpět na svou základnu. Pro plynulou dodávku hasební vody bylo na místo povoláno velkokapacitní čerpadlo SOMATI.

Od sedmnácti hodin probíhalo střídání zasahujících hasičů. Ve čtvrt na sedm bylo opět přerozděleno místo zásahu, úseky byly mezi sebou spojeny a zásah následně probíhal na dvou. K události byla vyžádána technika na rozebírání konstrukce haly a osvětlovací balóny k nasvícení místa zásahu, který bude probíhat i dále přes noc.

Škoda byla předběžně odhadnuta na jednu a půl miliardy. Hasičům se podařilo zásahem uchránit další hodnoty ve výši sto milionů.