kiev, ukraine, to travel-3795060.jpg

České dráhy v létě zajistí dopravu Ukrajincům domů na jednu jízdenku

V souvislosti s létem a prázdninami očekávají České dráhy zájem některých uprchlíků z Ukrajiny navštívit svou vlast. Nabízí proto odbavení jedinou jízdenkou.

Ukrajinci tedy budou moci vycestovat s jedinou přepravní smlouvou a projet tak mezi desítkami měst v České republice a na Ukrajině na jedinou jízdenku. Cestující mohou podle nástupní a cílové destinace navíc volit mezi třemi různými trasami přes Polsko, Slovensko nebo Maďarsko.

Pouze u pokladních přepážek Českých drah lze zakoupit přímé jízdenky jako jedinou přepravní smlouvu podle mezinárodního práva pro desítky různých relací mezi Českem a Ukrajinou. Také na e-shopu Českých drah nebo přes aplikaci Můj vlak lze zakoupit výhodnou nabídku Včasná jízdenka Evropa do Mukačeva.

Jízdenky je možné koupit z desítek různých míst v Česku do desítek míst na Ukrajině od Lvova po Kyjev nebo Oděsu, Včasnou jízdenku Evropa aktuálně pouze do Mukačeva. Každý měsíc využije spojení Českých drah a jejich partnerů na Ukrajinu a opačným směrem několik tisíc cestujících.

Tuto možnost nabízí jen České dráhy

„České dráhy jsou jediný dopravce v Česku, který prodává přímé mezinárodní železniční jízdenky mezi Českem a Ukrajinou. Jen letos se s námi vydalo na cestu už několik desítek tisíc lidí, kteří jeli na východ nebo opačným směrem,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

„S námi mohou využít jeden ze tří hraničních přechodů a podle začátku a cíle cesty v Česku a na Ukrajině mohou cestovat přes polský Przemyśl, slovenskou Čiernou nad Tisou nebo maďarské Záhony. Nabízíme také odbavení na přímý lůžkový vůz ukrajinských železnic z Vídně a Budapešti přímo do Kyjeva a nyní je před podpisem dohoda s našimi partnery v Polsku a na Ukrajině o dalším zatraktivnění vlakové dopravy mezi Českem a Ukrajinou na trase Praha – Przemyśl – Lvov – Kyjev,“ dodal Ješeta.

Jízdenky na cestu z Čech na Ukrajinu lze zakoupit s až dvouměsíčním předprodejem. U běžných spojů provozovaných bez rezervace je možné jízdenky použít bez formalit pro cestu kdykoliv v době platnosti. Určitou komplikaci však představuje pořízení rezervací pro ukrajinské vlaky, pro které je nutné zakoupit podle typu spoje místenku nebo lůžkový či lehátkový příplatek.

Z důvodu operativních změn v provozu Ukrajinských železnic je totiž zkrácena doba jejich předprodeje na maximálně 20 dní. Rezervace lze u pokladních přepážek ČD, a pro cesty do Mukačeva i on-line, zakoupit pro všechny návazné vlaky jedoucí z České republiky a lůžkový spoj z Vídně. Pro vlaky uvnitř Ukrajiny, pro které nejsou dostupné jízdní řády, je nutné zajistit si rezervace na webu nebo v kontaktních místech Ukrajinských železnic.

Tři možné trasy

České dráhy nabízejí hned několik tras pro cesty na Ukrajinu. Nejčastěji se cestuje přes polský Przemyśl. V tomto směru nabízejí České dráhy přímé vlaky Cracovia Praha (10:15) – Pardubice – Olomouc – Ostrava – Przemyśl (20:29), Porta Moravica Graz – Břeclav (9:10) – Přerov – Ostrava – Przemyśl (17:10) a Báthory / Cracovia Budapest – Břeclav (12:10) – Přerov – Ostrava – Przemyśl (20:29).

Využít lze i několik dalších spojů denně např. s přestupem v Krakově. Druhou možností je cestovat přes Slovensko a přechod Čierna nad Tisou – Čop v trase Praha – Košice – Čop – Mukačevo s přestupem v Košicích na rychlíky Košice – Mukačevo.

Třetí možnost nabízí trasa přes Maďarsko s přestupem v Budapešti a s využitím hraničního přechodu Záhony – Čop. V úseku Budapešť / Debrecen – Mukačevo jezdí přímé vlakové spoje a v této trase jezdí také přímý lůžkový vůz Vídeň – Budapešť – Lvov – Kyjev.

Cestujícím na Ukrajinu doporučují České dráhy ověřit aktuální informace o spojení uvnitř Ukrajiny přímo na webu železnic Ukrzaliznycja.