V Praze se dnes koná další protest zemědělců. Do Prahy tak podruhé najely traktory a další zemědělské stroje. Před úřadem Vlády ČR zemědělci vysypali hromadu hnoje.
Komplikace dopravy v Praze působí dnešní další protest zemědělců. Ti podruhé najeli do metropole traktory a další zemědělskou technikou. Ve čtvrtek ráno dokonce zemědělci na nábřeží Edvarda Beneše před úřadem Vlády ČR vysypali hnůj.
Policie řidiče zadržela
„Zkomplikovali tím městskou hromadnou dopravu. Situace komplikuje i individuální dopravu. Věc řeší policisté a vyzýváme motoristy, aby se oblasti vyhnuli,“ informovala Policie ČR.
Řidiče, který vysypal hnůj na silnici, zajistili a na osobní svobodě omezili policisté z ochranné služby. „Je podezřelý z několika přestupků,“ uvedl policejní mluvčí.
Policie už včera varovala před nájezdem techniky okolo sedmé hodiny ráno na Letenskou pláň. Celý den se pak očekávají dopravní komplikace v centru Prahy, okolo Letenských sadů a Úřadu vlády ČR. Řidiči by se proto měli centru vyhnout. V okolí Letné se může zpožďovat i městská hromadná doprava.
Protest zemědělců potrvá až do odpoledne
“Protestní jízdy po trase Nábřeží Edvarda Beneše, Chotkova, Milady Horákové, Veletržní, Dukelských Hrdinů a dál po nábřeží k Úřadu vlády budou trvat přibližně do 11:00 hodin. Poté by měla začít demonstrace před Úřadem vlády, konec akce je plánován mezi 13:30 a 15:00 hodin, poté bude technika vyjíždět z města,” informoval pražský magistrát.
Zemědělci v Praze protestovali už před dvěma týdny, tehdy se od akce distancovala Agrární komora a část zemědělců protest označila za ukradený proruskými aktivisty. Zásadní problémy v dopravě tehdejší protest nepřinesl, naopak na řadě ulic byla doprava klidnější než kdy jindy.
Větší komplikace naopak přinesl protest zemědělců z Agrární komory minulý týden, kteří vyjeli blokovat hranice a také na protestní jízdy traktory okresními městy a po okresních silnicích.
Zemědělci chtějí upozornit na problémy
„Hlavním cílem je upozornit na dlouhodobé problémy zemědělců, které vláda přes opakované výzvy nevládních organizací neřeší,“ sdělila mluvčí Agrární komory České republiky Barbora Pánková.
K protestům se připojil i Zemědělský svaz České republiky, Společnost mladých agrárníků České republiky a mnoho dalších organizací, které vyzvaly všechny zemědělce, potravináře, chovatele, pěstitele a další, aby se sjednotili bez ohledu na velikost podniku nebo výrobní zaměření a připojili se k protestům proti vládě. Tyto protestní akce podporuje také Potravinářská komora České republiky.
Zemědělci požadují zásadní snížení byrokracii, která se rok od roku zhoršuje především kvůli novým předpisům z Evropské unie a s tím souhlasí i ministr zemědělství Marek Výborný. Žádají také narovnání cenové politiky, například dovoz levného obilí z Ukrajiny podle nich narušuje soutěž a snižuje výkupní ceny. Chtějí také zastavení Green Dealu, tedy zásadních ekologických omezení, která prosazuje Evropská unie.