Pražskou magistrálu obsadily traktory. Zdroj: ČT

Stovky traktorů ucpaly část Prahy, zemědělci chtějí zůstat déle, dovezli si i polní kuchyni!

Velký protest zemědělců komplikuje od pondělního rána dopravu v části Prahy. Traktory ucpaly zejména pražskou magistrálu v blízkosti ministerstva zemědělství.

Celá Prahy se Středočeský kraj s obavami vyhlížely pondělní dopravní kolaps kvůli protestu zemědělců, kteří najeli s traktory před ministerstvo zemědělství. Protestující farmáři zastavili dopravu před ministerstvem zemědělství na pražském Těšnově.

Podle policie do Prahy dorazilo zhruba 500 zemědělských vozidel, prostor před resortem byl proto zcela zaplněný. Další tisíce protestujících dorazily osobními vozy na podporu akce.

Nejhorší je situace kolem Národního muzea u Václavského náměstí, kde je doprava zúžená a mezi traktory se proplétají osobní auta, tvoří se dlouhé kolony. Kromě ucpané pražské magistrály je ale zbytek hlavního města překvapivě dobře průjezdný.

„Po zprávách v médiích totiž mnoho lidí do Prahy raději autem nevyjelo a případně volí jiné trasy mimo magistrálu,“ říká pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Jistotou dopravy po Praze dnes bude hlavně metro, ale také Pražská integrovaná doprava hlásí, že až na některé linky jezdí autobusy bez problémů. Dobře průjezdné jsou i další pražské trasy.

Protest zemědělců bude delší

Někteří protestující pojali protest trochu jako piknik a u magistrály rozbalili sezení i polní kuchyni, která se jim stará o občerstvení. Ačkoli hlavní část zemědělských strojů má Prahu opustit dnes odpoledne, část zemědělců hodlá zůstat déle, nejméně do úterý.

V odpoledních hodinách se mají zemědělské stroje přesunout na Malostranské náměstí a také k úřadu vlády.

Vzájemně přitom vymýšlí, jak se vyhnout postihu. Například přišli s tím, že nalepením letáků udělají z traktorů alegorické vozy, které neporušují zákaz vjezdu vozidel nad 3,5 tuny, které do centra Prahy nesmí, a vyhnou se tak pokutám. „Určitě traktory nebudeme považovat za alegorické vozy,“ odmítá ale mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Zemědělci před ministerstvem zemědělství demonstrují kvůli vysoké dani z nemovitosti, nízkým výkupním cenám obilí a dalších komodit, vysokým cenám energií či Green Dealu Evropské unie.

Mezi protestující přišel i ministr zemědělství Marek Výborný, který souhlasil, že některé požadavky Evropské unie na zemědělce jsou skutečně byrokrativní a je třeba to změnit.

Přejít nahoru