Hasiči v Ralsku vytahovali auto ze zamrzlého rybníka. Foto: HZS

VIDEO: Řidič v Ralsku vjel autem na zamrzlý rybník a propadl se pod led!

Neobvyklá nehoda se stala dnes odpoledne v Ralsku, kde vjel řidič autem na zamrzlý rybník a propadl se pod led. Vyprošťování trvalo hasičům dlouhé hodiny.

Dlouhé hodiny v nepříjemné zimě a dokonce ještě k tomu v mrazivé vodě. Taková byla ve čtvrtek odpoledne náročná šichta hasičů z Liberecka. Zasahovali u nehody v Hradčanech, místní části Ralska, kde sjelo osobní auto do částečně zamrzlého rybníka.

Policie zatím nevyšetřila, jak přesně se auto pod hladinu dostalo, zda tam sjelo nešťastnou náhodou, nebo zda se řidič nesmyslně pokoušel rybník přejet. Ten byl sice zamrzlý, ale mrazy panují jen pár dnů a přes den byl jen jeden stupeň pod nulou, led tedy nebyl dostatečně silný. Každopádně se auto podle hasičů nacházelo 12 metrů daleko od břehu.

Když na místo dorazila policie a hasiči, byl už řidič z auta venku, zřejmě vylezl okénkem. „Dechovou zkoušku na alkohol řidič odmítl,“ podotkla mluvčí policie Dagmar Sochorová. I to trochu může naznačovat, co se dnes odpoledne v Ralsku odehrálo…

Pro hasiče šlo o velmi náročný zásah už tím, jak daleko bylo auto od břehu a také tím, že část ledové plochy byla zamrzlá poměrně silnou vrstvou ledu. „Hasiči za pomoci motorových pil proto nejdříve rozřezávali led,“ informovali hasiči z HZS Libereckého kraje.

Na pomoc přijeli hasiči z Prahy

Vozidlo se do rybníku propadlo přední částí, hasiči jej proto zajistili pomocí lana za tažné zařízení a pomocí navijáku jej vytahovali ven. Celá operace trvala několik hodin. Na pomoc přijeli také potápěči z HZS Praha a do Ralska zamířil též vyprošťovací automobil HZSp Správy železnic.

Všichni společně nakonec automobil po těžké a mrazivé práci vytáhli. Mokrý vůz se teď na mrazu zřejmě promění v ledovou sochu.

Záchranáři upozorňují, aby lidé byli na zamrzlých vodních plochách obezřetní. Rybníky jsou sice zamrzlé, vrstva ledu ale zatím není dostatečná a o víkendu navíc přijde mírné oteplení. To kvalitě ledu nepřidá. Rozhodně dobrý nápad není vjíždět na led něčím tak těžkým, jako je automobil. A když už tak rozhodně nezastavovat…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru