Policejní technika vyjela do terénu. Foto: PČR

Tisíce lidí míří na prázdniny, na silnice vyjede policejní Ferrari

Na české silnice se vydají tisíce řidičů mířící s rodinami na dovolenou. Začínají prázdniny a navíc týden se státními svátky. Policie zahájila rozsáhlou preventivní akci, nasadí i rychlé Ferrari.

Začínají školní prázdniny a navíc se blíží týden se dvěma státními svátky, které řada Čechů využije k týdenní dovolené. Očekávají se proto komplikace na výjezdech z Prahy i z dalších velkých měst. Policie bude oznámila, že bude více v terénu, řidiči proto musí počítat s větším množstvím radarů i kontrol.

„Zaměříme se na nejzávažnější příčiny dopravních nehod – nepřiměřená rychlost, nepoutání se v autě, nevěnování se řízení, používání mobilního telefonu a požívání alkoholu a jiných návykových látek,“ uvedl ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

„To vše bude doplněné denní činností hlídek, které se zaměří na provoz na hlavních tazích, kde o prázdninách dochází k navýšení provoz nejen tuzemskými řidiči, ale také zahraničními řidiči,“ uvedl Zlý.

Jen loni o prázdninách zahynulo na českých silnicích 74 osob, z toho bylo 16 mrtvých motorkářů, 38 lidí zemřelo v autech, nepřežilo osm cyklistů a šest chodců. Nejvíce mrtvých bylo ve Středočeském kraji.

Nejčastější příčinou bylo nepřiměření rychlosti. „Proto budeme využívat všech prostředků, jak ve služebních vozidlech, tak skrytých vozech v civilním provedení a též využijeme mobilní laserové zařízení,“ řekl Zlý.

Policie nasadí také vlastní Ferrari, před kterým piráti silnic jen tak neujedou. Jde o model Ferrari F 142 – 458 Italia o výkonu 416 kW s maximální rychlosti 326 kilometrů za hodinu.

Řešit bude policie také používání mobilu a další nevěnování se řízení provozu, které tvoří přes 20 procent příčin.

„V souvislosti s koncem školního roku připomínáme řidičům, aby počítali s větší koncentrací dětí v silničním provozu a jejich případným nepředvídatelným chováním, kdy mohou vstoupit do vozovky, aniž by dodržovaly zásady bezpečného přecházení,“ uvedla policejní mluvčí Hana Rubášová.

Dopravní akce, které se o následujících prázdninových měsících uskuteční na celém území republiky, budou zaměřeny na všechny účastníky silničního provozu. Vedle kontrolní činnosti se účastníci v provozu setkají také s preventivními aktivitami. Pozornost bude zacílena ve velké míře na cyklisty a nezbytnost používání přileb např. v rámci projektu Na kole jen s přilbou. Dále se s námi budete moci setkat u vodních ploch s preventivním projektem Bezpečně u vody.

Tisková konference policie k zahájení kontrolních akcí.

Policie přidává rady pro řidiče:

Pro řidiče bychom chtěli shrnout několik preventivních doporučení, která by měla přispět k bezpečnější cestě:

1. Pokud jedete do místa, kam neznáte přesnou cestu, nespoléhejte se pouze na GPS navigaci. Doporučujeme Vám, abyste si trasu předem načetli v mapě, určili si záchytné body a pak až zapnuli navigaci. Souhrnně řečeno, nespoléhejte pouze na techniku.

2. Před jízdou si nechte v servisu zkontrolovat vozidlo, ať zabráníte případným technickým problémům na cestách, jejichž řešení Vás může stát v zahraničí větší finanční obnos a způsobí Vám zbytečné problémy.

3. Před jízdou si odpočiňte.

4. Počítejte se zvýšeným provozem a možnými komplikacemi v dopravě a buďte na tyto situace připraveni. Mějte s sebou dostatečné množství tekutin a pohonných hmot pro případ, že se zdržíte např. v kolonách.

5. Před jízdou do zahraničí se seznamte s odlišnostmi v oblasti dodržování pravidel silničního provozu, mějte s sebou finanční rezervu na možné zaplacení sankcí.

6. Ve vozidle si jako řidič zajistěte komfort. Nemějte kolem sebe spoustu cestovních zavazadel, udělejte si jízdu ve vozidle co možná nejpohodlnější. Neupevněné předměty mohou v případě dopravní nehody navíc způsobit zranění.

7. Během cesty si dělejte přestávky, odpočiňte si, dodržujte pitný režim, a pokud můžete, vystřídejte se v řízení se spolujezdcem.

8. Nedojíždějte s únavou několik posledních kilometrů.

9. Počítejte s oslněním sluncem, kdy se Vám může stát, že v určitý okamžik budete velice špatně vidět. Také střídání světelných míst a stínů může zhoršit Vaše vidění, a proto raději zpomalte.

10. Nespěchejte a buďte ohleduplní k ostatním, neboť o prázdninách zasednou za volant i řidiči, kteří tak často nejezdí a nepočínají si tak jistě v silničním provozu.

11. Nesedejte za volant ani za řídítka pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.

12. Samozřejmostí je dodržování dalších pravidel silničního provozu, zvláště dodržování rychlostních limitů, používání bezpečnostních pásů, dětských autosedaček atd.

13. Nezapomínejte na to, že alkohol do silničního provozu nepatří. Pozor si dejte zejména na tzv. zbytkový alkohol. Do vozidla nikdy nesedejte k řidiči, u něhož víte, že je pod vlivem alkoholu či jiných ze zákona zakázaných návykových látek.

O autorovi

Přejít nahoru