Policejní kontrola. Foto: Policie ČR

Policisté v šoku: 69letý žák autoškoly nadýchal přes promile alkoholu

Tak tohle se hned tak nevidí. Být žákem v autoškole v 69 letech a ještě řídit pod vlivem alkoholu. Přesně to se stalo v České Třebové.

Tohle policejní hlídka při kontrole vozidla autoškoly v České Třebové vážně nečekala. V ulici Dr. E. Beneše totiž policisté narazili za volantem autoškoly na 69letého seniora. Tím však jejich překvapení nekončilo. Když řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky ke zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, nadýchal 1,3 promile.

„Výsledek zaskočil i přítomného instruktora, který „posilnění“ alkoholem u svého žáka před výukovou jízdou neodhalil. Tím pro seniora výcviková jízda skončila. Policisté ho převezli k lékařskému vyšetření do orlickoústecké nemocnice,“ sdělila policejní mluvčí Andrea Muzikantová.

Řízení vozidla se tak chopil samotný instruktor. Ten ze zákona nemá oprávnění provést u žáka dechovou zkoušku, pokud má ale podezření, že by mohl být pod vlivem alkoholu, může si k provedení dechové zkoušky přizvat osobu pověřenou zákonem.

„Na žáky autoškol, přestože ještě ani nevlastní řidičské oprávnění, se vztahují stejná pravidla jako pro ostatní řidiče vyplývající ze zákona o provozu na pozemních komunikacích,“ upozorňují policisté.

K požití alkoholu se řidič policistům přiznal a uvedl, že předchozí večer vypil přibližně 1 litr vína. Policisté lustrací zjistili, že 69letému muži byl v minulosti udělen trest zákazu řízení motorových vozidel za jízdu pod vlivem alkoholu.

„Prostřednictvím kurzu v autoškole se snažil získat zpět řidičské oprávnění. Na to bude ale muset na dlouhou dobu zapomenout. Na základě výsledků lékařského vyšetření policisté zahájili úkony trestního řízení a následně ve zkráceném přípravném řízení muži sdělili podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ uvedla Andrea Muzikantová.

V případě pravomocného odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na 1 rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.