Nehoda třetího kamionu na dálnici D5. Foto: PČR

Udeřila ledovka: Dálnice D5 a D8 uzevřely nehody kamionů. Nejvyšší stupeň výstrahy!

Nehody blokují dálnici D5 a D8, bourá se i na dalších místech. Hrozby meteorologů se vyplnily, na Česko udeřila ledovka. Záchranáři hlásí enormní nárůst nehod.

České silnice i chodníky pokryla ve středu večer na mnoha místech ledovka. Ve středu večer kvůli tomu dochází k enormnímu nárůstu nehod. Například na dálnici D5 na Tachovsku havaroval už třetí kamion.

„Dálnice D5 je proto na 126. kilometru ve směru na Plzeň uzavřená. Řidiči mohou sjíždět na Bor a vyjedou u Benešovic,“ informovala Policie ČR. Aktualizováno: Dálnici D5 se podařilo plně zprůjezdnit po 21. hodině.

Nehoda kamionu také na D8

Chvíli před půl devátou večer uzavřela nehoda kamionu také dálnici D8. “Dálnice D8 je na 54. kilometru ve směru na Prahu neprůjezdná z důvodu nehody kamionu. Policisté odklání dopravu na 64. kilometru na Teplice. Poté lze pokračovat s opatrností na silnici I/8, najet zpět na D8 je možné na 48. kilometru,” sdělili policisté.

Aktualizováno: Dálnice D8 byla zprovozněna po 22. hodině.

Potíže jsou i na severu Čech. Kvůli špatné sjízdnosti a očekávané ledovce zavřeli silničáři ve 20 hodin pro nákladní auta nad 3,5 tuny silnici z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska.

Série nehod kamionů na D5

Kromě zmiňované nehody kamionu na D5 na Tachovsku, se už odpoledne se na 123. kilometru ve směru na Plzeň na vjezdu do čerpací stanice převrhl kamion převážející ovoce. Vozidlo s návěsem blokovalo celý vjezd k benzínce a docházelo k úniku nafty z nádrže. Část nafty se podařilo obsluze stanice zachytit a pomocí lopat dostat do plastových popelnic. „Nasadili jsme sorpční hady a sorbent,“ uvedli hasiči.

Další nehoda kamionu se na dálnici D5 stala později odpoledne na 127. kilometru ve směru na Plzeň, kde se kamion zastavil napříč dálnice. „Vozidlo skončilo tahačem mimo komunikaci, návěs byl vykloněn do vozovky. Řidiči jsme poskytli předlékařskou pomoc,“ informovali hasiči.

Aby toho nebylo málo, tak se kolem 17. hodiny střetla cisterna s kamionem mezi Meclovem a Březí na Plzeňsku na silnici I/26. Jednu osobu museli hasiči vyprostit. Komunikace bude neprůjezdná do noci. Z obou vozidel dohromady uniklo asi 1000l nafty a oleje.

Nehod přibývá, silničáři jsou v terénu

Dopravních nehod k večeru kvůli ledovce razantně přibývá v celé republice. „Jezděte se zvýšenou opatrností, komunikace jsou na mnoha místech namrzlé. Od poledne nám bylo prozatím oznámeno 24 nehod,“ dodali policisté.

Ředitelství silnic a dálnic podle ředitele Radka Mátla nasadilo veškerou techniku k zajištění údržby dálnic a silnic I. třídy v oblastech, kde sněží či padá mrznoucí déšť. „Situaci sledujeme a v předstihu před příchodem srážek jsme provedli předsolení. Jezděte ale prosím opatrně, protože mrznoucí déšť je velmi nebezpečný,“ sdělil Mátl.

„Po celém Středočeském kraji bojujeme s ledovkou a námrazou! Děkuji za nasazení veškeré techniky a všech pracovníků,“ říká také náměstek středočeské hejtmanky Petr Bendl.

Na silnicích úřaduje ledovka, nejvyšší červený stupeň výstrahy!

Za potíže na silnicích může především ledovka. Při najetí na led se vozidlo často stává nekontrolovatelné, problémy mohou mít i zkušení řidiči.

“Sněžení se vlivem narůstajících teplot ve vyšších vrstvách atmosféry postupně mění v mrznoucí déšť i v oblasti Karlovarského kraje, Ústeckého a Pardubického kraje, východních Čech, Vysočiny a severní poloviny Moravy,” informují meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu.

“Nové výstupy modelů jsou v souladu s oblastí, kde je vydán nejvyšší (červený) stupeň výstrahy,” dodali meteorologové. Zejména v příhraniční oblasti východních Čech, Pardubického hraje a severní Moravy by během večera a noci mohlo spadnout lokálně i kolem 10 milimetrů srážek, právě v podobně mrznoucího deště.