Na D1 nově platí zákaz předjíždění kamionů. Foto: ŘSD

Na dálnici D1 začal platit zákaz předjíždění kamionů, policie ho už kontroluje

Pokuty za předjíždění od dneška hrozí řidičům kamionů, pokud ve vybraných úsecích dálnice D1 začnou předjíždět. První zákazové značky byly na D1 osazeny dnes.

Nedodržení bezpečné vzdálenosti a omezování plynulosti dopravy je podle Ředitelství silnic a dálnic jedním z velkých nešvarů na českých silnicích.

„Musíme jej řešit. Na vybraných úsecích D1, kde nejsou stoupací pruhy, proto instalujeme značku zákaz předjíždění kamionů,“ sdělil mluvčí ŘSD Jan Rýdl s tím, že je třeba z preventivních důvodů omezit jejich nebezpečné pomalé předjíždění, které může v levém pruhu způsobovat rizikové situace.

Zákaz platí vždy v době od 6 do 22 hodin každý den pro všechny nákladní vozy nad 3,5 tuny. V noci kamioňáci předjíždět mohou i v úsecích se zákazovou značkou. Omezení se též netýká úseků, kde jsou stoupací pruhy.

První úsek označený zákazovými značkami je mezi 90. až 112. kilometrem. Další místa na dálnici D1, kde kamiony nebudou smět předjíždět, budou následovat během listopadu i následujících měsíců. „Úplným cílem je v horizontu čtyř měsíců označit těmito značkami souvisle úsek od Mirošovic až po Brno,“ sdělil Rýdl.

Ve správním řízení od ledna pokuta až 50 tisíc!

Policie již na D1 v dotčených úsecích začala s kontrolou dodržování zákazu předjíždění kamionů. Za jeho porušení řidiči hrozí správní řízení a až desetitisícová pokuta, ztržení sedmi bodů, nebo dokonce ztráta řidičského průkazu až na jeden rok.

„Od ledna bude možné řešit tento přestupek na místě s uložením blokové pokuty až 5,5 tisíce korun a řidič přijde o 6 bodů,“ sdělila policejní mluvčí Dagmar Čírtková.

Ve správním řízení se ovšem hrozící sankce od ledna zvýší až na 25 tisíc, pro zahraničního řidiče dokonce až 50 tisíc korun.

Přejít nahoru