Protestující francouzští farmáři napadli české kamiony. Foto: Ministerstvo zemědělství

Francouzští farmáři napadli české kamiony, blokády hrozí dál, varuje ministerstvo

Farmáři ve Francii dál tvrdě protestují proti regulacím a vysokým nákladům. Napadli dokonce i kamiony českých dopravců. Protesty budou pokračovat i v týdnu, varuje ministerstvo.

Čeští dopravci i další řidiči, kteří plánují cestu do Francie musí s problémy počítat i v dalším týdnu. Po pátečních ústupcích vlády sice nespokojení francouzští zemědělci odstranili zátarasy na několika dálnicích, především na A13, A6 a RN14, ale vyzývají k pokračování blokád dálnic po celé zemi.

„V pondělí navíc plánují obsadit všechny hlavní silnice do Paříže. Pokud se chystáte autem do Francie, doporučujeme vyhnout se hlavním tahům a sledovat media,“ informovalo v neděli české ministerstvo dopravy.

Už v sobotu se přitom obětí protestů francouzských farmářů stalo i několik kamionů českých dopravců. Vybrakován byl například náklad zeleniny. Zboží z kamionu se válelo po zemi, přepravky protestující zapálili.

Čeští řidiči si přitom na sociálních sítích stěžují na neschopnost francouzské policie. Ta jim na jedné straně uděluje šikanózně vysoké pokuty, když třeba najdou chybu v dokladech, nebo chybějící plombu, ale proti rabování kamionů nezakročí.

„Francouzi mají právo protestovat. Ale je nepřípustné napadat i 🇨🇿 přepravce zeleniny a dalších komodit. Požádal jsem svého francouzského kolegu o intervenci u francouzských bezpečnostních složek a o ochranu našich dopravců a zboží českých firem,“ sdělil ministr zemědělství Marek Výborný.

„Bohužel došlo k mnoha takovým naprosto nehorázným akcím a francouzské úřady dostaly příkaz okamžitě zakročit. Útok na majetek a lidi je ostudný. Úřady jsou mobilizovány, aby našly řešení a případy byly oznámeny ministrovi vnitra,“ dodal Výborný.