Doauta udeřil Blesk na okraji obce Kožlany na Plzeňsku. Foto: SDH Kožlany

FOTO: Na Plzeňsku do auta udeřil blesk! BMW začalo hořet, posádka byla v šoku!

Těžko uvěřitelná událost se stala na silnici mezi obcemi Kožlany a Kralovice na Plzeňsku. Do jedoucího auta tam udeřil v bouřce blesk. Šokovaná posádka volala na pomoc hasiče.

O události informovali nyní hasiči, ale stala se již o víkendu. „Zasahovali jsme na silnici na okraji obce Kožlany směrem na Kralovice u osobního vozidla zasaženého bleskem,“ sdělili hasiči SDH Kožlany.

Do auta udeřil blesk, to začalo hořet

Že skutečně do auta udeřil blesk, potvrdili krajští hasiči. „Byli jsme přivoláni k požáru vozidla. Po příjezdu jednotek na místo jsme zjistili, že došlo k zahoření elektroinstalace po úderu bleskem,“ potvrdili hasiči HZS Plzeňského kraje.

Starosta Kožlan Václav Kratochvíl doplnil, že se jednalo o vozidlo BMW. „Podle slov řidiče se zablesklo, ozvala se rána a auto přestalo jet. Pak se začalo zpod kapoty kouřit,“ sdělil starosta serveru Novinky.cz, který o události informoval jako první.

Hasičům se podařilo požár uhasit dříve, než se rozšířil na další část auta. Dvoučlenná posádka vyvázla bez zranění, přesto ji zkontrolovali záchranáři.

Posádku před bleskem ochránilo auto

Jde o skutečně mimořádnou událost, údery bleskem do aut jsou v tuzemsku spíše výjimečné. Pro posádky uvnitř vozu musí jít o mimořádně šokující „zážitek“! Přesto se ale také události mohou stát.

Server Autosalon.tv už dříve popsal, že zásah elektrickým proudem v podobě blesku posádce auta většinou nic neudělá díky tomu, že funguje v podstatě jako Faradayova klec. Blesk, tedy elektrický výboj, se díky tomu sklouzne po karoserii do země a nedostane se přímo do auta.

Osoby uvnitř jsou tedy v relativním bezpečí, většinou je ale posádka pořádně šokovaná, oslepená otřesená. Auto navíc může začít hořet a velmi pravděpodobně úder blesku nepřežije veškerá elektronika ve voze. Auto je tak často v podstatě na odpis.

Kožlany už podruhé zasáhly bouřky

Kožlany na Plzeňsku, kde k události došlo, zasáhlo v krátké době několik prudkých bouřek. Kromě té víkendové také dnes odpoledne lokalitu překvapily prudké lijáky. Zatopily ulice i sklepy některých domů.

„Dnes okolo půl čtvrté odpoledne opět byla povolána naše zásahová jednotka. Vyjížděli jsme na čerpání vody z rodinných domů zde v Kožlanech a v sousedním Dřevci. Po příchodu bouřky a silných lijáků se voda vyplavila z polí přímo do domů, zahrad a studní,“ uvedli hasiči SDH Kožlany.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *