Bouřky se v pátek odpoledne ženou Českem.

FOTO: Bouřky se prohnaly Českem! Zatopené ulice, zlámané stromy i obří kroupy

Českou republikou se v pátek odpoledne ženou silné bouřky. Na několika místech udeřila takzvaná supercela. Meteorologové zaznamenali i kroupy o neuvěřitelné velikosti 8 centimetrů.

Zatopené ulice, kde kanalizace nestíhá odvádět přívalové deště, padající stromy a obrovské kroupy. Tak to v pátek odpoledne vypadá na mnoha místech v Česku. Především přes střední a východní Čechy totiž postupuje pás silných bouřek.

„Nejsilnější supercely jsou schopny produkovat kroupy až kolem 8 centimetrů,“ informoval Český hydrometeorologický ústav. Na některých místech mohly padající kroupy poškodit úrodu, střechy a také karoserie či okna automobilů. Například v Mělníku lidé vyfotili, jak se řidiči snaží zajet auty pod střechu benzinové stanice, aby kryly auto před padajícími kroupami.

Bouřky: Přívalový déšť zatopil ulice

Mnoho lidí bouřky vyděsily natolik, že sháněli informace z radarů a na krátkou dobu přetížili stránky meteorologického ústavu.

Na řadě míst bouřka zaplavila ulice i parkoviště, vodní jezero se vytvořilo například na rozhraní Kosmonos a Mladé Boleslavi. Část regionu se také ocitla bez elektřiny, mimo provoz bylo hned několik trafostanic, jejich oprava může trvat i několik hodin.

Popadané stromy po celé republice

Vichr také lámal větve a stromy, potíže byly například na dálnici D10. „Rychlá bouřka, která se přes nás přehnala vyvrátila strom u Zahoran u Králova Dvora. Strom zůstal viset nad silnicí a hrozil pádem na projíždějící auta,“ přidávají další událost hasiči z Hudlic.

„V souvislosti s výstrahou před silnými bouřkami jsme prozatím zasahovali celkem u 63 padlých stromů a pěti čerpání vody. Nejvíce událostí evidujeme na Mladoboleslavsku a Nymbursku,“ informovali hasiči z HZS Středočeského kraje v pátek před 20. hodinou.

“V souvislosti s přecházejícími bouřkami jsme zasahovali zatím asi u desítky událostí, zejména na Jičínsku. Jde především o odstranění stromů z komunikací,” uvedli také hasiči HZS Královehradeckého kraje.

Hasiči Moravskoslezského kraje během noci hasiči řešili 82 událostí spojených s bouřkou. Nejvíce v okrese Nový Jičín (45), dále pak v Ostravě 23. Hasiči ve většině případů odstraňovali stromy a polámané větve. S následky se potýkají i během soboty.

Aktuální situace

„Aktuálně přes naše území postupují dva bouřkové systémy. Na severu směrem na Podkrkonoší postupují výrazné bouřky, jejichž dominantním jevem jsou intenzivní nárazy větru, lze očekávat hodnoty i přes 90 km/h a na jižním konci i velké kroupy,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav kolem půl sedmé večer.

Další linie pak postupuje z Jihočeského kraje na jih Vysočiny. V rámci těchto bouřek dosud byly dominantní spíše velké kroupy, začínají se ale množit i hlášení o škodách způsobených nárazy větru.

FOTO: Nehoda u Studánky! srazily se dodávka a BMW, záchranka ošetřila tři lidi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *