Herečka Marie Doležalová prozradila, recept, jak zvládnout posun času. Zdroj: IG

Změna času: Herečka Doležalová radí, jak to zvládnout

V noci na neděli 29. října se mění letní čas na „zimní“. Jak si správně přeřídit hodinky a jak se se změnou času a biorytmu vyrovnat?

Podzimní změna času je tady. Čas se posouvá v noci ze soboty 28. října na neděli 29. října a jde tak o druhou letošní změnu času. Hodinky si v České republice posouváme dvakrát ročně už od roku 1979, kdy byl zaveden takzvaný letní čas.

Původním účelem zavedení posunu hodinek byla snaha o úsporu elektrické energie, která by jinak byla potřeba pro večerní svícení, protože díky letnímu času je večer „déle“ světlo. Změna času od té doby přichází vždy na jaře a také na podzim.

Úspory díky změně času? Plivnutí do moře

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je však domněnka, že střídání času šetří energii, v 21. století už mylná. „Desítky vědeckých článků na dané téma se shodují na jednom: průměrné úspory energie jsou prakticky nulové. Ovšem v době stále poměrně vysokých cen energií příznivci ponechání střídání času získávají do rukou mocný argument – je přece třeba úspor, abychom začínající topnou sezónu zvládli. Takže se střídaní času hodí,“ kritizuje Kovanda.

Přechodem na letní čas se podle něho před pandemií a válkou v Česku ušetřilo elektřiny zhruba za 50 milionů korun ročně. „Dnes to bude kvůli růstu cen energií, který od té doby nastal, zhruba 80 milionů. To je ovšem údaj, jenž platí za celý rok a za celou republiku. Z hlediska jednotlivce je to velká suma, z hlediska státu plivnutí do moře,“ dodal ekonom Kovanda v článku na sítí X.

Ačkoli se obecně vžilo se v říjnu čas mění na z letního na zimní, ve skutečnosti se mění letní čas na ten standardní pásmový. Jak si tedy přeřídit hodinky v noci na neděli 29. října? Přesně ve 3 hodiny ráno se vrátí čas o hodinu zpět na 2. hodinu. Tedy malá ručička se posune z trojky na dvojku.

Hodiny ale samozřejmě můžete přetočit až ráno po probuzení, nebo komu to vyhovuje ještě před spánkem. Je třeba přetočit nástěnné hodiny, budíky či klasické mechanické náramkové hodinky. Jinak si ale většina digitálních hodin, mobilních telefonů a počítačů posune čas automaticky, případně po restartu.

Delší noční směna i čekání vlaků!

V každém případě bude neděle o hodinu delší a přispat si tak budou moci i ti, kteří například musí v neděli do práce. Naopak ti, co pracují na noční směny, mají bohužel šichtu o hodinu delší.

Správa železnic také upozorňuje cestující na skutečnost, že vlaky budou stát ve stanicích. „Noční vlaky budou čekat ve vybraných stanicích na čas svého odjezdu, aby nejely s náskokem. Počítejte s tím při plánování svých cest,“ informuje Správa železnic.

Jak zvládnou změnu času?

Dopad to má také na biorytmus, protože ráno je najednou dříve světlo a večer naopak brzy tma, třeba už po půl páté odpoledne. Jak zvládnout přechod na nový rytmus a zároveň častou podzimní únavu, řeší tisíce lidí. Mezi nimi i herečka Marie Doležalová známá ze seriálu Comeback. Prozradila, jaký na to má recept.

„Už několik dnů před změnou času postupně posouváme denní činnost s dětmi, třeba postupně o půl hodiny. Například na večerníček se koukáme o půl hodiny déle, spát jdeme o půl hodiny déle,“ radí Marie Doležalová. Děti si tak zvyknou žít o trochu déle ve tmě a jiném časovém pásmu a razantní změna o celou hodinu pro ně není takový šok.

Na každého funguje něco jiného, ale jistě i na tomto tipu, něco je…