Frontman kapely Sto zvířat Jan Kalina. Foto: FB/Sto zvířat

Zemřel Jan Kalina, frontman a zakladatel kapely Sto zvířat

Tragická zpráva zasáhla oblíbenou českou hudební skupinu Sto zvířat. Zemřel její frontman, zpěvák a hudebník Honza Kalina. V 58 letech měl mnoho plánů před sebou.

Šéf hudební skupiny Sto zvířat Honza Kalina nečekaně zemřel v pouhých 58 letech. Příčina úmrtí zatím nebyla zveřejněna.

Klaina měl přitom před sebou velké plány. „Máme novou sestavu a mám zase pocit, že to všechno funguje,“ řekl nedávno v rozhovoru pro magazín Headliner. V polovině září zároveň vyjde skupině nová deska s názvem Noční ptáci.

Už příští týden 23. a 24. srpna měla kapela novou desku představit v Jazz Docku na pražském Smíchově.

Kapelu Sto zvířat založil Jan Kalina v roce 1990 a stala se průkopníkem tehdy v Česku téměř neznámých žánrů ska a rocksteady, později doplněnými i o reggae nebo swing.

VIDEO: Sto zvířat – Nekrosongy koncert

V porevoluční době, která přála spíše undergroundovým kapelám, přišla s veselými melodiemi, tanečními rytmy a s texty Tomáše Belka.

Úspěch skupiny stvrzují tisíce koncertů v České republice, Spojených státech, Francii, Německu, Švýcarsku, Belgii a Slovensku. Skupina vydala více než 15 alb a celou řadu videoklipů.

První album, které kapela vydala v roce 1993, se jmenuje Sto zvířat. O tři roky později přišla s deskou Druhá brada. Za desku Rozptýlení pro pozůstalé z roku 2007 získala kapela Cenu Anděl v kategorii Ska a reggae.

Zemřel Vašo Patejdl, spoluzakladatel kapely Elán! Plánoval koncertní turné