Kontroverzní zahájení Olympiády v Paříži.

VIDEO: Lidi rozděluje LGBT scéna ze zahájení olympiády. Tohle není Francie, zuří politici

Zahájení olympiády v Paříži rozdělilo veřejnost na dva tábory. Nejvíce diváky dráždí poslední večeře v podání LGBT, někteří to považují za nemístnou propagandu, nejvíce pobouření jsou představitelé církve.

Byla to velkolepá show a mnoho diváků skutečně nadchla. Především mistrovsky nasvícená Eiffelova věž, olympijský oheň vznášející se nad pařížskými zahradami, nebo vrcholné finále v podání šansonu od zpěvačky Céline Dion, která bojuje s vážnou nemocí a mistrovsky se tak vrátila na světová pódia. Diváci nešetřili chválou. Jenže zahajovací ceremoniál 33. olympijských her má i hlasité kritiky.

Kontroverzní zahájení olympiády

Především kvůli kontroverzní scéně, která se odehrávala na mostě pro pěší přes řeku Seinu. Představovala nejprve jakousi módní přehlídku, která mimochodem přerušila i záběr na připlouvající český olympijský tým. Ten se v záběru kamer objevil na pouhých 8 vteřin, aby jej následně přerušil pohled na tuto kontroverzní scénu, kdesi zrovna jakýsi tanečník s prsy přelepenými černou páskou strkal nohu za krk.

Právě na tomto mostě mohli diváci sledovat nejprve pohybové a pak i hudební vystoupení členů LGBT komunity – například obézní tanečnice, fousaté zpěvačky, taneční v černých upnutých kraťasech, které v jednu chvíli ukázaly více, než by si diváci mohli přát. Vše vyvrcholilo jakousi parodií na poslední večeři, v níž se zjevil francouzský zpěvák Philippe Katerine coby bůh Dyonýs.

Řecký bůh jako taťka Šmoula

Obtloustlý zpěvák celý nabarvený namodro se objevil po zvednutí poklopu na míse a v pozadí stály další tanečníci a zpěváci v roztodivných oděvech. Je jasné, že bylo cílem ukázat, že Francie se nebojí autoritářských režimů, jako je Rusko, kde by něco takového nikdy neprošlo. Je zřejmé, že cílem bylo ukázat město jako místo, kde má prostor různorodost, pestrost a láska.

Ne všem se to ale zamlouvalo. Kritikou nešetřili například někteří politici. „Dokážou znechutit i zahajovací ceremoniál olympijských her,“ reagoval na show bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki. Kritiku ale přidali i francouzští politici, třeba bývalý ministr Philippe de Villiers: „Pácháme sebevraždu naší země před celým světem. Poslední večeře s drag queens a stětí Marie Antoinetty přidávají ohavnost k ošklivosti.“

Rozruch scéna vzbudila také na českých sociálních sítích. Jedni to označili za nechutnost a zpěváka Philippe Katerie označili za taťku Šmoulu. Textař a bývalý kandidát na prezidenta Michal Horáček naopak ceremoniál označil za odvážný. „K takovému ceremoniálu je potřeba hodně sebevědomí. A z něj vychází i celá ta originalita, svoboda, láska k pestrosti. Nejvíc jsem ocenil Marii Antoinettu s vlastní useknutou hlavou v náručí. A pak toho ocelového koně cválajícího po hladině Seiny. Ale i toho Baccha a tlusťošky,“ napsal Horáček.