Česko zasáhla smutná zpráva o úmrtí mladého českého rappera. Pavel Protiva zemřel v pouhých 27 letech. Ačkoli jej mnoho lidí neznalo, jeho hudba měla obrovský dosah a miliony přehrání.
Pavel Protiva byl známý hlavně mezi mladými lidmi, kteří holdují rappu, pro velkou část české veřejnosti známý nebyl. Jenže stačí pohled na čísla a je jasné, že patřil mezi nejúspěšnější tvůrce. Jeho skladby mají na YotuTube, nebo službě Spotify miliony přehrání. Byl tak mnohdy úspěšnější, než některé tuzemské popové hvězdy.
V pondělí ale tento svět mladý tvůrce nečekaně opustil. Podle informací ČRzpráv vyskočil z okna. Hovoří se rovněž o tom, že svou roli mohly sehrát drogy. Právě ty rapper ve svých textech otevřeně zmiňoval, rovněž mluvil o tom, že trpí psychickými problémy. Dlouhodobě se proto mluvilo o tom, že se snaží s těmito démony bojovat.
Pavel Protiva: Máma mi zemřela
Právě proto si jej také oblíbilo tolik fanoušků, kteří ocenili jeho otevřenost a pravdomluvnost, viděli, že také někdo slavný může bojovat s podobnými problémy. Moha lidem to především psychicky pomáhalo. Jen sám sobě ale Pavel Protiva pomoci nedokázal.
Velkou životní ranou pro něho bylo úmrtí vlastní matky. “Máma mi zemřela, když jsem byl v páté třídě. Potom jsem se přestěhoval z jižních Čech do Prahy. Tady trochu začaly problémy… zábava, jestli mi rozumíte,” naznačil problémy se závislostmi, s nimiž nejspíše začínal už velmi mladý v rozhovoru pro pořad What?.
Právě v Praze se naplno začal věnovat rappu a tvořit takzvané mixtape, tedy písňové kompilace. Právě výraz mixtape se stal mezi jeho fanoušky legendární poté, co jej právě v rozhovoru pro pořad What? použil hned několikrát jako odpověď na řadu otázek.
Je otázkou, zda to byla jen póza, ale v pořadu působil sice jako pohledný, ale zároveň jako velice uzavřený a nemluvný člověk.
Fanoušci: Vítej v Klubu 27
Jeho úmrtí fanoušky šokovalo, tisíce z nich mu vyjadřují v komentářích upřímnou soustrast a nemohou jeho skonu uvěřit. „Vítej v klubu 27,“ píší mnozí z nich.
Klub 27 je neformální označení skupiny celebrit, především rockových a bluesových hudebníků, jejichž život skončil předčasně v sedmadvaceti letech. Tento mýtus se traduje uz od 60. a 70. let, kdy v rozmezí dvou roků zemřeli ve věku 27 let slavní rockoví hudebníci Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin a Jim Morrison.
O Klubu 27 se začalo hovořit hlavně až v souvislosti se sebevraždou Kurta Cobaina roku 1994.
Poslední rozloučení s Pavlem Protivou jen v kruhu rodiny
„Poslední rozloučení proběhne v úzkém kruhu rodiny a přátel dne 25. října. Prosíme všechny fanoušky, aby toto rozhodnutí respektovali. Ti, kteří se chtějí s Pavlem naposledy rozloučit, mohou v tento den zapálit svíčku a vzpomenout na jeho přítomnost v našich životech,“ napsala vydavatelská společnost Blakkwood Records, která Pavla Protivu zastupovala.
„Zároveň bychom rádi požádali všechny, aby v rámci úcty k rodině a blízkým omezili šíření lží a polopravd. Vaše podpora a respekt nám v těchto těžkých chvílích nesmírně pomáhají. Rodina děkuje všem za projevy soustrasti a podporu v této těžké době,“ dodala společnost.