Jiřina Bohdalová ve filmu Svatá. Foto: ČT

Jiřina Bohdalová v 93 letech v hlavní roli filmu Svatá, kvůli natáčení skončila v nemocnici!

Jiřina Bohdalová zastavila čas. Ve svých 93 letech se již v neděli 19. května 2024 předvede v hlavní roli filmu Svatá, který režíroval Jiří Strach. Drama uvede Česká televize.

Vitální důchodkyně Olga pořádá besedy a píše knihy o hrůzách stalinistických gulagů. Prezident republiky jí chce dokonce udělit státní vyznamenání. Tato zpráva přitáhne mediální pozornost a hlavní hrdinka musí odpovídat na nepříjemné otázky, a to i od vlastní dcery.

Hlavní roli 90leté důchodkyně Olgy hraje Jiřina Bohdalová a zajímavostí je, že filmaři museli slavnou herečku v jejím věku (loni v době natáčení jí bylo 92 let) maskovat, aby vypadala starší a alespoň trochu na 90 let.

Film Svatá uvede Česká televize 19. května

Komorní drama o bolavé minulosti i o složitých zákoutích mezilidských vztahů napsal scenárista Marek Epstein pro Jiřinu Bohdalovou. Její dceru hraje Lenka Vlasáková, novinářku pak Pavla Beretová. Film Svatá uvede ČT1 v neděli 19. května ve 20:10.

„Původní název byl Svatá, svatá, svatá, protože děj je o třech ženách, z nichž každá si svým způsobem myslí, že si zaslouží svatozář za to, co dělá. Postupem času se ale stále víc ukazuje, že nic není takové, jaké se na první pohled zdá, že život je příliš složitý na to, aby se daly vynášet jednoduché soudy. A o té nejednoznačnosti života a zkouškách, které si na nás připravuje, je pro mě náš film,“ zamýšlí se kreativní producent ČT Jaroslav Sedláček.

Podle režiséra Jiřího Strana je film Svatá dalším z něžných, citlivých, lidských příběhů od scenáristy Marka Epsteina. „Tentokrát ještě s bonusem, který je mně osobně velmi blízký, a tím je téma pravdy. Svatá je příběhem o pravdě. O tom, zdali je pravda tou absolutní hodnotou,“ říká Jiří Strach.

Jiřina Bohdalová ve filmu Svatá: Moje role mi není sympatická

Jiřina Bohdalová si už v režii Jiřího Stracha a podle scénáře Marka Epsteina zahrála v oceňovaných snímcích Vrásky z lásky a Klec. „Ráda si vybírám své herecké partnery, pokud mi to tedy tvůrci umožní. I u Svaté to tak bylo a do role své filmové dcery jsem chtěla výbornou Lenku Vlasákovou. Herecky si naprosto rozumíme a jsme si i trochu podobné,“ říká herečka Jiřina Bohdalová, která nedávno oslavila 93. narozeniny.

Do další výrazné ženské role obsadili režisér s producentem Pavlu Beretovou. „Neznaly jsme se a velice příjemně mě překvapila. Takže ve filmu Svatá hraje trojice hereček, které jsou sice od sebe věkově vzdálené, ale podle mě jsme do sebe ohromně zapadly,“ dodává Jiřina Bohdalová.

O své postavě Olze říká, že jí nijak sympatická není, ale má pro ni pochopení. „Musela jsem ji mít ráda, musela jsem si říct, že pro všechno to, co v příběhu vykoná, má svůj důvod. Neměla v životě štěstí na chlapy, na práci, na nic. Tak jednou ke stáru chtěla být šťastná, užitečná. Máme právo ji soudit? To krásné na tomhle dramatu je, že je to film s otazníkem,“ doplňuje Jiřina Bohdalová.

Jiřina Bohdalová při natáčení skončila v nemocnici

Scénář věnoval před třemi lety Marek Epstein Jiřině Bohdalové k jejímu tehdejšímu životnímu jubileu 90 let. Přípravy zabraly téměř dva roky. Štáb Jiřího Stracha film Svatá natáčel loni v srpnu a září. Jiřina Bohdalová kvůli natáčení v horkém létě na několik dnů skončila v nemocnici kvůli celkové únavě a vyčerpání organizmu! Ve špitále si poležela několik dnů, aby nabrala sílu a mohla snímek dokončit.

„Přál jsem si najít příběh, ve kterém hraje hlavní roli žena požehnaného věku. Nechtěl jsem banální story žoviální seniorky, protože takových už paní Bohdalová pár sehrála. Hledal jsem příběh zajímavé, silné postavy, která mě bude bavit a iritovat zároveň. A pak jsem byl upozorněn na neuvěřitelné osudy jedné dámy, která se stejně jako naše hrdinka pohybuje na hranici hrdinství a podvodu. Její příběh měl všechny chutě, které jsem hledal a potřeboval,“ vzpomíná scénárista Marek Epstein.

Jiřina Bohdalová je znovu v nemocnici. Lékař promluvil o jejím stavu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *