Představení Dejvického divadla Elegance molekuly. Foto: Hynek Glos

Dejvické divadlo míří do kin! V přímém přenosu odvysílá představení Elegance molekuly

Dejvické divadlo je neustále vyprodané, teď ale bude šance vidět jednu z nejvíce oceňovaných her Elegance molekuly. V přímém přenosu představení odvysílají kina po celé zemi.

Příběh o vzniku a velice dramatickém vývoji látek z českých chemických laboratoří, které dnes léčí AIDS, poodhaluje divadelní představení Elegance molekuly, které má na repertoáru Dejvické divadlo. Jenže dostat se do malého Dejvického divadla, které je neustále vyprodané, je nadlidský úkol.

Dejvice divadlo opět míří do kin

Diváci a milovníci divadla teď mají jedinečnou šanci. Celkem 71 kin v České republice totiž během jediného večera představení Elegance molekuly odvysílají v přímém přenosu do svých sálů. Na Dejvické divadlo tak můžete zajít například do sítě multikin CineStar, nebo pražského kina Aero.

Prodej vstupenek odstartoval už dnes a dá se očekávat, že budou brzy vyprodané jako to bylo v případě derniéry představení Ucpanej systém, kdy se vyprodaly všechny vstupenky včetně sálů, které kina kvůli velkému zájmu přidávala.

V představení režiséra Petra Zelenky excelují Ivan Trojan, Veronika Khek Kubařová, Martin Myšička, Zdeňka Žádníková, Pavel Šimčík, Petr Vršek, Vladimír Polívka, Václav Jiráček, Elizaveta Maximová a Lada Jelínková.

Elegance molekuly je jedna z nejúspěšnějších a nejoceňovanějších inscenací na současném repertoáru Dejvického divadla.

Hra byla oceněná v rámci Cen divadelní kritiky 2018 jako nejlepší poprvé uvedená česká hra roku.

O čem je Elegance molekuly?

O čem je? Z chemické laboratoře do lékárny na nejbližším rohu je to často jen pár stovek metrů. Ale molekula léku na téhle cestě projde procesem za stovky milionů dolarů, na kterém se podílejí často tisíce lidí. Tedy ta molekula, která má štěstí a dojde do cíle.

Tři takové látky a jejich tři „otce“, z nichž jedním byl i geniální český chemik, profesor Antonín Holý, sleduje divadelní hra Elegance molekuly. Zkoumá vznik a velice dramatický průmyslový vývoj látek z českých chemických laboratoří, které dnes léčí AIDS u více než osmdesáti procent pacientů na celém světě.

Otto Wichterle měl svoji slavnou historku o tom, jak na stavebnici Merkur sestrojil přístroj na odstředění prvních kontaktních čoček. Hra Petra Zelenky hledá takový „Merkur“ v životě chemika Antonína Holého.

Je to příběh o silné vizi, předvídavosti, štěstí a odměně, která přišla příliš pozdě.

„Ačkoliv o chemii téměř nic nevím, začal jsem být na pana profesora Holého hrdý. Jistěže on a lidé kolem něho měli obrovské štěstí, ale to, co vymysleli a co v praxi tak dobře funguje, je geniální. On a jeho tým vymysleli funkční terminaci řetězení DNA. Byli ve správné době na správném místě a byli připravení,“ říká režisér Petr Zelenka.

Jejich životní příběh obsáhl zánik bipolárního světa, nástup HIV, ale i vznik gigantické farmaceutické firmy, která se do první světové desítky dostala právě díky těm třem českým molekulám. „Začal jsem o tom všem mluvit s kamarády a známými a zjistil, že většina z nich Antonína Holého nezná. Tak jsem se pustil do psaní,“ dodává Petr Zelenka.

Přejít nahoru