Suzanne Somer, představitelka Carol Lambertové ve znělce seriálu Krok za krokem. Zdroj: Nova Fun

Dabérka Friedrichová zemřela o 21 let dříve než Suzanne Somersová

Hlas hlavní postavě seriálu Krok za krokem Carol Lambertové, jejíž představitelka Suzanne Somersová v neděli zemřela, propůjčila Helena Friedrichová. Obě už nežijí.

Celý svět šokovalo úmrtí slavné herečky Suzanne Somersové, představitelky Carol Lambertové, hlavní postavy seriálu Krok za krokem. O úmrtí ČRzprávy informovaly v neděli. Jedna důležitá osoba se ale jejího úmrtí nedožila, a to Helena Friedrichová, která legendární postavě Carol Lambertové propůjčila český hlas.

Suzanne Somersová svůj „český hlas“ přežila dokonce o 21 let. Helena Friedrichová totiž zemřela už v roce 2002 poměrně mladá, bylo jí 46 let. Zemřela tak zhruba 7 let po dokončení dabingu slavného seriálu Krok za krokem, který se v Česku vysílá už 20 let!

Helena Friedrichová se za svobodna jmenovala Kratochvílová a byla sestrou hudebního producenta Petra Kratochvíla, bývalého partnera zpěvačky Lucie Bílé, s níž má syna Filipa. Později se ale rozešli a Kratochvíl se oženil s výrazně mladší bývalou Miss a modelkou Pavlínou Baburkovou.

Friedrichová zemřela dva dny po svatbě bratra

Svatební obřad si ale příliš neužili, konal se totiž jen pět dnů po úmrtí maminky Ilony Hermachové. Tím však nešťastné okamžiky pro Kratochvíla neskončily. Úmrtí maminky byly nejspíš poslední ranou i pro jeho celkově vyčerpanou sestru Helenu Friedrichovou. Ta pouhé dva dny po bratrově svatbě zemřela. Již na svatbě podle svatebčanů kvůli úmrtí maminky působila vyčerpaně.

Diváci si Helenu zamilovali v řadě televizních inscenací, například v roli Denisy de Flavigni v televizním zpracování známé operety Florimonda Hervé Mamzelle Nitouche. Bravurně se zhostila i velkého množství divadelních rolí.

V posledních letech se však Friedrichová věnovala hlavně dabingu a právě její jméno se vrylo do paměti Čechů díky úvodní znělce komediálního rodinného seriálu Krok za krokem, kde je jmenována jako dabérka hlavní postavy – blondýnky Carol Lambertové.

Představitelka Carol Lambertové herečka Suzanne Somersová dlouhé roky trpěla rakovinou prsu. Nemoc se jí opakovaně vracela, přesto svou českou dabérku přežila o 21 let. Zemřela v neděli ve svém domě pouhý jeden den před svými 77. narozeninami.

Čeští diváci už by si Krok za krokem bez českého dabingu určitě vychutnat nedokázali. Prostě Helena Friedrichová a Carol Lambertová k sobě neodmyslitelně patří.

Seriál Krok za krokem dabovali samé tehdejší i dnešní české hvězdy, například Pavel Zedníček, nebo Lucie Vondráčková. I na ní proto dolehl smutek kvůli úmrtí Suzanne Somersové. Na svém Instagramu zveřejnila její fotografii s postavou malé Alicie (Al), kterou Vondráčková dabovala a připsala kondolenci R.I.P. (odpočívej v pokoji).

Kdo koho daboval v seriálu Krok za krokem?

Hlavní role: Pavel Zedníček – Patrick Duffy (Frank Lambert), Helena Friedrichová – Suzanne Somers (Carol Fosterová Lambertová), Jana Páleníčková – Staci Keanan (Dana Fosterová, titulky), Filip Jančík – Sasha Mitchell (Cody Lambert), Michal Jagelka – Brandon Call (John Thomas ‚J.T.‘ Lambert), Kamila Špráchalová – Angela Watson (Karen Fosterová), Barbora Straková a od druhé řady Lucie Vondráčková – Christine Lakin (Alicia ‚Al‘ Lambertová), Jaroslava Kretschmerová – Patrika Darbo (Penny Bakerová), Vít Ondračka – Christopher Castile (Mark Foster), Bohumil Švarc ml. – Josh Byrne (Brendan Lambert) a Miriam Kantorková – Peggy Rea (Ivy Bakerová).

Hvězda seriálu Krok za krokem prohrála svůj boj s rakovinou