První kapitoly z autobiografie Karla Gotta, kterou namluvila umělá inteligence, si posluchači Českého rozhlasu přehráli už milionkrát!
Jeden milion přehrání za měsíc a půl. Tak obrovský úspěch mají první kapitoly autobiografie Karla Gotta s názvem Gott navždy a s podtitulem Má cesta za štěstím, kterou namluvila umělá inteligence. Český rozhlas tak posluchačům vrátil podobu hlasu Karla Gotta v rámci unikátního projektu.
Ve vysílání a v archivu rozhlasu na internetu si lidé mohli přehrát 49 kapitol, 29. září vyjde celé dílo jako audiokniha. Už současné nahrávky představené 14. července, kdy by Karel Gott oslavil 84. narozeniny.
„Loni touhle dobou jsme přemýšleli, jestli by to šlo. Na podzim se ukázalo, že jo. V prosinci (a pak ještě párkrát) jsem si byl skoro jistý, že to spíš nepůjde. Nakonec to vypadá, že nám to celé asi vážně povedlo. Mám radost,“ okomentoval milion přehrání knihy namluvené umělou inteligencí spoluautor projektu a producent Českého rozhlasu Lukáš Sapík na svém Facebooku.
Nejposlouchanější četba v rozhlasu
„Mám radost, že projekt GOTT NAVŽDY, který jsme představili v rámci oslav 100. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání, zaznamenal u posluchačů rekordní úspěch a stal se doposud nejposlouchanější četbou na pokračování Českého rozhlasu. Projektem jsme navázali na bohatou spolupráci s Karlem Gottem a přinesli posluchačům detailní pohled na jeho mimořádnou kariéru i soukromý život,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Rozsáhlou autobiografii Karla Gotta Má cesta za štěstím namluvila umělá inteligence, která se nejprve musela Gottův hlas naučit. „K dispozici jsme měli velkou část pořadů Karla Gotta Zpátky si dám tenhle film. Ty jsme doplnili přepisem, spárovali a pak se zjednodušeně řečeno jednotlivá písmenka rozstříhala. Pak už stačilo jen stroji dát nový text a písmenka se spárovala do nových slov,“ vysvětloval v červenci postup Sapík.
A zdá se, že se neobvyklý postup skutečně povedl a posluchačům zalíbil. Nahrávky si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu.
Příprava projektu trvala téměř rok a samotná editace hlasové syntézy zabrala zvukovým mistrům desítky hodin práce. Umělá inteligence načetla hlasem populárního zpěváka zhruba 16 000 slov. Vývoj digitálního otisku hlasu pro Český rozhlas zajistila vědecká společnost SpeechTech ve spolupráci s Výzkumným centrem NTIS Západočeské univerzity v Plzni.