Zpěvák Tomáš Klus se svou ženou Tamarou nepolevují ve svém tažení za Palestinu. Neváhali k tomu zneužít i předávání Hudebních cen Anděl. Přidali se k nim i Jordan Haj, Emma Smetana a další.
Tomáš Klus je stále častěji více než hudebník vnímán jako aktivista. Svou roli potvrdil i na předávání hudebních cen Anděl vysílaných Českou televizí, kam si nepřišel pro cenu za mimořádný hudební výkon v loňském roce, jako jiní ocenění, ale přišel dělat „politiku“.
V posledních dnech se zcela ponořil do „boje“ za Palestinu, tedy území v jižním Izraeli, které je nyní sužováno krutým tažením izraelské armády. Z Palestiny přichází záběry zbídačených lidí, hladovějících dětí i obětí násilného konfliktu. Jenže celá věc má dvě strany. Současná operace je odpovědí Izraele, který se snaží zlikvidovat teroristickou organizaci Hamás působící právě v Palestině.
Proč došlo ke konfliktu v Palestině?
Loni v říjnu totiž radikálové z Hamásu spáchali podle světových médií otřesný a rozsáhlý útok, který nemá obdoby. Zabili v Izraeli přes 1200 lidí, neskutečně trýznivým způsobem mučili a znásilňovali stovky lidí včetně dětí, další pak unesli jako rukojmí.
Je proto pochopitelné, že napadený stát se brání a chce do budoucna zabránit podobnému běsnění teroristů. Je však otázkou, zda současné působení Izraele v Palestině není už za hranou. Právě za Palestinu se rozhodl bojovat Tomáš Klus se svou ženou Tamarou. Nyní se k němu přidal i Jordan Haj, manžel zpěvačky Emmy Smetany. Haj má izraelské kořeny, jeho otec je Palestinec žijící v Izraeli a tak se ho současná situace dotýká.
Jordan Haj: Nálada v Česku je zabedněná
Hudebníkům vadí, že Češi podporují Izrael v tažení proti teroristům za cenu civilních obětí. „Nálada v Česku je zabedněná a zaslepená. Mě se to týká o to víc, že můj národ způsobuje humanitární katastrofu mému národu,“ řekl Haj v rozhovoru pro deník Expres. Na předávání cen Anděl dorazil s typickým šátkem, který nosí Palestinci.
Na předávání hudebních cen Anděl se Klus s Hajem a dalšími postavili a roztáhli transparent s nápisem „Artists for ceasfire“. To je hnutí umělců volajících po příměří mezi Izraelem a Palestinou.
„Za tohle moc díky nejen každému, kdo přímo podepsal #artistsforceasefire, ale taky každému, kdo je ochotný se ptát a mluvit. Je ohromné, že i přes nevoli některých novinářů, přes mlčení politiků a krupobití na sítích; je zde tolik umělců a každým okamžikem přibývá i stále víc lidí mimo uměleckou sféru, kteří uslyšeli, co se snažíme říct,” reagoval Tomáš Klus.
Klus: V Palestině umírají děti
“Každých deset minut v Gaze umře jedno dítě, propuká hladomor a koridory s humanitární pomocí jsou nadále uzavřené,“ sdělil Klus.
Ten kromě podporovatelů ale čelí také rozsáhlé kritice veřejnosti a dokonce i svým fanouškům, kteří jeho sítě zasypávají drsnými reakcemi. „Takže znásilňování, vraždění, vláčení za autem a tak dále je OK? Styďte se!“ napsal například Michael Sobota.
„V uměleckém světě po nich pomalu neštěkne ani pes a tak se musí zviditelnit jinak,“ přidal se Michal Mikovčák. „Nechápu spojení umělců a odborníků na Blízký východ. Jako kdyby vám popeláři říkali, co mate psát za hudbu… Konfliktu nerozumíte, nerozumíte jeho širšímu kontextu, tak se, prosím, zdržte šíření neúplných a často nepravdivých informací,“ napsal další sledující.
„Dali si na triko symbol palestinského vraždění a podporují palestinský terorismus. Toť ve zkratce celá iniciativa za podporu Palestiny,“ zní kritika sledujících na Instagramu.
Tomáš Klus: Čelím výhrůžkám a urážkám
Sám Klus kritiku odráží. „Všechna ta hrubost, urážky, výhrůžky, pomluvy, drby a nenávist, když se nakupí a zabolí, okamžitě vystřídá vědomí, že já nejsem ten, kdo trpí, o mě tady nejde,“ říká Klus.
„Jde o to, že za tragickou hrůzu 7. října, kdy bylo zabito 1200 lidí, tady většinově a pod taktovkou ticha politické reprezentace fandíme odplatě, která čítá nejméně 32 700 obětí z čehož je 14 000 dětí a reálně zde propuká hladomor, který, pakliže se neotevře humanitární koridor, zasáhne přes 1 000 000 lidí,“ napsal na Instagramu Klus.