Náchodsko postihly v noci na pondělí přívalové deště. Foto: HZS KHK

VIDEO: Bahno bylo všude! Náchodsko v noci zasáhly přívalové deště

Silné bouřky řádily v noci na dnešek v Novém Bydžově, Jaroměři a Náchodě a v blízkém okolí těchto měst. Bahno a voda zaplavilo celé ulice ale i rodinné domy.

Z pohodového letního víkendu drama. Ulice dvory, ale i přízemí rodinných domů plné bahna a vody. Tak to teď vypadá na řadě míst na Náchodsku, kde se v noci na dnešek objevily silné lokální deště. Lokalitu zasáhly doslova přívaly vody.

Kolem půl druhé ráno začali hasiči Královehradeckého kraje přijímat první telefonáty v souvislosti s působením silných bouřek, lidé začali hlásit především spadlé stromy na komunikace a žádali o pomoc s čerpáním vody, která se často dostala až do domů a sklepů, bytových i nebytových prostor, většinou z ucpaných propustí. Ucpané kanalizační vpusti pak působily na některých místech zatopení ulic, tvořily se laguny.

„K 5. hodině ranní jsme evidovali již 31 technických pomocí souvisejících s bouřkou. V 11 případech odstraňovali hasiči spadlé stromy, na 12 místech čerpali vodu ze zatopených míst, ve zbytku případů prováděli čištění propustků nebo odstraňovali jiné nebezpečné stavy související s působením bouřek,“ informovali hasiči.

Profesionální a dobrovolné jednotky požární ochrany zasahovaly ve 23 případech na Náchodsku (zejména v Náchodě a Jaroměři a jejich okolí), 8 událostí je evidováno přímo Novém Bydžově.

V Novém Bydžově zajistili hasiči především čerpání vody ze zatopených suterénních prostor – převážně nebytových, ale také dvou bytových jednotek. Pomáhali také s čištěním ucpaných propustí, kvůli kterým zůstávala voda v ulicích.

Voda byla i v divadle

V Jaroměři se dostala voda například do šaten divadla, čerpání vody pak zabezpečovaly jednotky ještě v jednom rodinném domě. V dalších několika případech odstranili hasiči stromy z komunikací, v ulici Na Valech spadl strom na dvě osobní vozidla – nikdo nebyl zraněn. Na náměstí Československé armády pomohli jaroměřští hasiči i s výškovou technikou zabezpečit uvolněné tašky ze střechy, aby nedošlo k jejich pádu na zem. Další popadané stromy pak odstraňovali v ulicích V Lužinách a Pod Vinicemi.

V Náchodě pomáhali hasiči také s odstraněním stromů a čerpáním vody. V Nerudově ulici se dostala voda sklepů v několika vchodech bytového domu. Kvůli ucpaným kanálovým vpustím došlo také k zatopení několika ulic, voda se držela i v Plhovské ulici pod viaduktem. V Běloveské ulici pak odstranili hasiči část stromu, která spadla na zaparkované vozidlo.

Nejhorší situace byla v Náchodě v ulici Pekelská, kde kromě zatopení sklepních prostor vodou došlo k naplavení bláta na komunikaci.

Kolem 5. hodiny ranní zastavil nákladní vlak na trati u Vysokova sesuv půdy – událost se obešla bez zranění. Jednotka Správy železnic sesunutou zeminu odstranila, trať je znovu průjezdná.

Hasiči si v noci na dnešek pořádně mákli. Pomohli lidem při záplavách. Video: HZS KHK