Nová, tedy modernizovaná Škoda Scala 2023. Foto: Škoda

VIDEO: Škoda Auto představila omlazený Kamiq a Scalu

Dva z menších a „lacienějších“ modelů pro běžné lidi ale i firmy od české automobilky Škoda se dočkaly modernizace. Představují se omlazené modely Kamiq a Scala.

Škoda Auto provedla rozsáhlou modernizaci modelové řady kompaktního vozu Scala a městského SUV Kamiq. Oba modely nabízejí podle automobilky vysokou úroveň aktivní i pasivní bezpečnosti díky tuhým karoseriím a nyní ještě vyspělejší nabídce asistenčních systémů.

„Oba vozy jsou postaveny na platformě MQB-A0 a jsou vybaveny úspornými moderními motory TSI generace evo2 s výkony od 70 kW (95 k) do 110 kW (150 k). Scala s elegantními, ostrými liniemi vypadá ještě dynamičtěji. Díky designovým úpravám působí Kamiq dojmem robustnějšího SUV,“ vyzdvihuje hlavní novinky vedoucí komunikace Škoda Auto Tomáš Kotera.

Oba modely jsou nyní na přání k dispozici s Matrix-LED předními světlomety, které se u těchto modelů objevují zcela poprvé. Větší podíl recyklovaných a přírodních materiálů v exteriéru a interiéru zajišťuje větší udržitelnost.

Nová nabídková struktura obou modelů se nyní skládá ze tří výbavových stupňů se čtyřmi variantami interiéru spolu s volitelnými pakety výbav. Virtuální kokpit mini o velikosti 8″ a infotainment Media s 8,25“ displejem jsou součástí standardní výbavy všech modelů. Součástí modernizace jsou také nové Simply Clever prvky.

Jaké novinky přiváží model Scala?

Scala byla první model, který charakterizoval současný vývojový stupeň designového jazyka značky Škoda. Při modernizaci modelové řady vycházela Škoda Auto z charakteristických rysů modelu Scala a dále je vylepšila. Kuželovité světlomety jsou nyní ještě užší a propracovanější a ve variantě s Matrix technologií jsou vybaveny výraznými LED komponenty. Přední a zadní nárazník modelu Scala zdůrazňují sportovní charakter a připomínají dynamický koncept Vision RS.

Modernizovaná Scala má novou masku chladiče. Ta přichází s tradičními vertikálními lamelami, kde se střídají matné a lesklé plochy. Přepracován byl také přední nárazník.

Centrální otvor pro přívod vzduchu je rozdělen bočními křídly a lemován výraznějšími vzduchovými clonami. Ty zdůrazňují sportovní charakter a zároveň chrání LED přední mlhové světlomety, které jsou standardem. Spodní mřížka sání vzduchu je vybavena segmenty ve tvaru kosočtverce, které vytvářejí trojrozměrný vzhled.

Speciálním prvkem jsou Matrix-LED přední světlomety s krystalickými LED moduly

Nové základní přední světlomety modelu Scala jsou nyní kompletně založeny na technologii LED. Matrix-LED přední světlomety, které jsou poprvé k dispozici jako volitelná výbava, umožňují řidičům mít neustále rozsvícená dálková světla, aniž by byli oslněni ostatní řidiči.

Kamera v čelním skle automaticky rozpozná okolní vozidla a zajistí, aby nebyla oslněna světelným paprskem.

U sportovního vrcholného modelu Monte Carlo jsou Matrix-LED přední světlomety součástí standardní výbavy. Mají krystalické LED moduly, které vypadají jako malé ledové kostky. Kromě toho byl rozdělen a překreslen světelný podpis pro noční svícení. Také zadní LED světla se dodávají ve dvou verzích. Na přání dostupná Top LED zadní světla mají oproti základní verzi animované ukazatele směru jízdy a novou světelnou grafiku ve tvaru písmene L. U verze Monte Carlo jsou Top LED zadní světla součástí standardní výbavy.

Hlavní novinky nového vozu Škoda Scala 2023. Video: Škoda

Zadní nárazník s novým difuzorem

V zadní části modelu Scala se na přání dostupné ztmavené prodloužené sklo pátých dveří táhne až k zadním světlům. Pod nimi se nachází výrazně tvarovaná nakládací hrana. Tato kombinace vystihuje pro model charakteristickou souhru dynamického vzhledu a maximální praktičnosti. Zadní nárazník má nový design. Difuzor zadního nárazníku lemují po bocích dva designové prvky lakované v barvě karoserie, které kopírují tvar předního nárazníku.

Při své premiéře byla Scala prvním modelem značky Škoda, který měl na pátých dveřích místo loga nápis Škoda. Vylepšená verze má nyní nápis, který odpovídá nové modernizované firemní identitě značky Škoda.

Nová kola z lehké slitiny a devět barev karoserie

Kola vozu Scala se dodávají s průměrem od 16″ do 18″. Novinkou v nabídce jsou 17″ kola z lehké slitiny Kajam ve stříbrné barvě s černými aerodynamickými kryty, stříbrná 18″ kola Fornax a 18″ stříbrná kola z lehké slitiny Ursa s černými aerodynamickými kryty.

Modernizovaný model Scala nabízí devět barev karoserie, včetně tří nemetalických barev. Scala je také exkluzivně k dispozici v nemetalickém odstínu šedá Steel.

Černé designové prvky modelu Scala Monte Carlo

Sportovní vrcholný model Scala Monte Carlo se tradičně vyznačuje četnými černými designovými prvky. Rámeček masky chladiče, kryty vnějších zpětných zrcátek, boční prahy a nápisy na zadních dveřích jsou černě lakované. Přední blatníky zdobí plakety Monte Carlo.

Součástí standardní výbavy modelu Scala Monte Carlo je černá panoramatická střecha, která plynule přechází v prodloužené sklo pátých dveří. Dále jsou součástí výbavy Matrix-LED přední světlomety, LED přední mlhové světlomety s funkcí přisvěcování a zadní boční okna a sklo pátých dveří s vyšším stupněm tónování (Sunset). Standardní 17″ černá leštěná kola Kajam pro Monte Carlo mají černé aerodynamické kryty. Na přání jsou pro tuto vrcholnou variantu dodávána 18″ černá leštěná kola Ursa.

Co nového je u vozu Škoda Kamiq?

„Škoda Kamiq je v posledních dvou letech naším nejoblíbenějším SUV. To dokazuje, že naše městské SUV zcela splňuje očekávání našich zákazníků a je ideálním společníkem těchto současných průzkumníků. Díky rozsáhlé modernizaci jsme nyní Kamiq dále vylepšili. Díky novému designu i bezpečnostním a komfortním prvkům má všechny předpoklady k tomu, aby ještě více posílil svou pozici v rychle rostoucím segmentu SUV a nadchl naše zákazníky,“ říká člen představenstva Škoda Auto za oblast prodeje Martin Jahn.

Modernizovaný Kamiq přichází s výraznými změnami na přídi a zádi. Díky robustnějšímu vzhledu působí ještě více jako SUV. Maska chladiče je větší a vzpřímenější. Dvojité lamely charakteristické pro SUV značky Škoda jsou nyní výraznější a na spodní části tvoří tvar písmene U. Pod maskou chladiče zdůrazňuje šířku vozu lakovaná část nového předního nárazníku a široký otvor pro přívod vzduchu s trojrozměrnou mřížkou. Ve velkých vzduchových clonách jsou zapuštěny LED přední mlhové světlomety, které jsou standardem. Robustní stříbrný difuzor se třemi otvory zajišťuje ochranu podvozku typickou pro SUV.

Výrazné šestihranné LED moduly v na přání dostupných Matrix-LED předních světlometech

Charakteristické dělené světlomety modelu Kamiq mají nyní nové proporce. Horní světlo je užší než u současného modelu a pro denní svícení využívá čtyři ostře řezané krystalické elementy připomínající svým tvarem kameny.

Kromě základní verze LED předních světlometů je nyní Kamiq k dispozici také s Matrix-LED předními světlomety. Ty mají výrazné šestihranné moduly Matrix s ochranným krytem. Pod nimi se nachází přídavné bodové světlo pro lepší funkčnost dálkových světel. Celá skupina světlometů je ozářena krystalickými prvky a je orámována chromovanými elementy.

Matrix-LED přední světlomety umožňují řidičům mít neustále rozsvícená dálková světla, aniž by byli oslněni ostatní řidiči. Kamera v čelním skle automaticky rozpozná vozidla a zajistí, aby nedošlo k jejich oslnění světelným paprskem.

Kamiq Monte Carlo je standardně vybaven Matrix-LED předními světlomety, jejichž součástí jsou i animované ukazatele směru jízdy. U zadních světel byla přepracována dělená světelná grafika ve tvaru písmene L zasahující do pátých dveří u nejvyšší varianty Top LED zadních světel, jejichž součástí jsou i animované ukazatele směru jízdy. U verze Monte Carlo jsou

Top LED zadní světla součástí standardní výbavy. Reflektory ve tvaru písmene L a zadní mlhové světlo jsou vizuálně propojeny se zadními světly.

Nová Škoda Kamiq 2023. Video: Škoda

Dynamický vzhled zádě a velká kola

Nový zadní nárazník modelu Kamiq zdůrazňuje šířku vozu plochami lakovanými v barvě karoserie a velkou černou plochou pro difuzor. Další část difuzoru má stříbrnou povrchovou úpravu a zdůrazňuje charakter vozu SUV. Nápis Škoda na zadních dveřích odráží novou, modernizovanou firemní identitu značky Škoda.

Stejně jako u modelu Scala zahrnuje portfolio modelu Kamiq 17″ kola z lehké slitiny Kajam ve stříbrné barvě s černými aerodynamickými kryty, stříbrná 18″ kola Fornax a 18″ stříbrná kola z lehké slitiny Ursa s černými aerodynamickými kryty. Kamiq je k dispozici ve dvou nemetalických a sedmi metalických barvách karoserie a lze jej objednat také v atraktivním oranžovém metalickém odstínu oranžová Phoenix.

Vrcholná verze Kamiq Monte Carlo

Škoda Auto nabízí model Kamiq také ve sportovní lifestylové verzi Monte Carlo. Pro toto provedení je typická černě lakovaná střecha s A-sloupky, které doplňuje rámeček masky chladiče, kryty vnějších zpětných zrcátek, boční prahy, střešní ližiny a nápisy taktéž lakované v černé barvě. Tento model má v černém provedení rovněž celý difuzor zadního nárazníku.

Na předních blatnících jsou umístěny plakety Monte Carlo. Standardní výbava zahrnuje Matrix LED přední světlomety, LED mlhová světla s funkcí přisvěcování, panoramatickou střechu a zadní boční okna a sklo pátých dveří s vyšším stupněm tónování (Sunset). Standardní 17″ černá leštěná kola Kajam pro Monte Carlo mají černé aerodynamické kryty. Na přání jsou pro tuto vrcholnou variantu k dispozici 18″ černá leštěná kola Ursa.

Co je nového v interiéru?

Součástí modernizace vozů Škoda Scala a Škoda Kamiq je také nová nabídková struktura se čtyřmi variantami interiéru a třemi novými výbavovými stupni Selection, Top Selection a sportovní vrcholnou verzí Monte Carlo. Podobně jako u plně elektrické rodiny Enyaq se jedná o interiéry inspirované světem moderního bydlení, které se pyšní dokonale sladěnými barvami a materiály. Nové potahy sedadel, přístrojové desky a výplní dveří využívají vedle přírodních materiálů, jako je konopí a kenaf, také recyklované látky. Další prvky výbavy jsou nabízeny v podobě paketů v několika kategoriích. K dispozici jsou rovněž další položky na přání. Na přání dodávaná automatická klimatizace Climatronic dostala nový, intuitivnější ovládací panel.

Součástí modernizace modelů Scala a Kamiq je nová nabídková struktura. Nové výbavové stupně Selection, Top Selection a Monte Carlo nabízejí dohromady čtyři varianty interiéru. S využitím dokonale sladěných barev a materiálů vychází interiéry ze světa moderního bydlení.

Interiér Loft v novém základním stupni výbavy Selection má na sedadlech a designové části přístrojové desky použitou šedou látku, zatímco u interiéru Lodge, který je standardem pro stupeň Top Selection, je použito mikrovlákno Suedia, rovněž v šedé barvě. Lodge je také standardně vybaven orámováním v měděné barvě a ambientním LED osvětlením s možností přepínání mezi bílou a červenou barvou. Multifunkční volant, hlavice řadicí páky a páka ruční brzdy jsou potaženy kůží.

Komfortní interiér Suite a sportovní Monte Carlo

Komfortní interiér Suite je standardně vybaven koženými sedadly s elektricky nastavitelným sedadlem řidiče. Orámování má chromovaný vzhled. Sportovní vrcholný model Monte Carlo nabízí ještě více vizuálních prvků díky stejnojmennému interiéru. Sportovní sedadla, designová část přístrojové desky a výplně dveří varianty Monte Carlo jsou potaženy umělou kůží s karbonovým vzhledem. Sportovní multifunkční kožený volant má černé prošívání a je opatřen plaketou Monte Carlo. Standardem pro variantu Monte Carlo je také nastavitelné LED ambientní osvětlení.