Aktivisté Extinction Rebellion blokovali letiště Ostrava v Mošnově. Foto: FB

Zelení aktivisté 4 hodiny blokovali letiště Ostrava v Mošnově

Aktivisté z české odnože hnutí Extinction Rebellion blokovali letiště Ostrava v Mošnově. Hráli si na „mrtvoly“ a blokovali tak hlavní vchody do odletové haly. Vadí jim záměr rozšiřování letiště.

V Mošnově se ve čtvrtek konal protest aktivistické skupiny Extinction Rebellion, která nesouhlasí s dalšími investicemi do růstu letiště a stavbou produktovodu od ČEPRO, zjistily ČRzprávy. Pod hlavičkou Extinction Rebellion vystupují i aktivisté, kteří blokují dopravu v Praze ve snaze přimět řidiče nejezdit do města autem.

Stavba produktovodu Loukov-Sedlnice s pohonnými hmotami od ČEPRO a investice do růstu letiště podle aktivistů zásadním způsobem zvýší uhlíkovou stopu oblasti a přispěje k dalšímu eskalování klimatické krize.

„Proti dalším plánům navazujícím na růst letiště, jako je stavba bezúvraťové přípojky přes chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Poodří, se vymezili i místní občané a ekologové,“ tvrdí aktivisté.

Žádají, aby vedení Moravskoslezského kraje a Vláda ČR společně vytvořily pro oblast v okolí letiště plán na spravedlivou transformaci, konkrétně požadují, aby Ministerstvo dopravy investovalo do udržitelnějšího způsobu přepravy, než je letecká, aby Moravskoslezský kraj zastavil investice do své propagace v leteckém průmyslu, aby byl zastaven záměr výstavby produktovodu od ČEPRO.

4 hodiny blokovali hlavní vstupy

„Dnes tady stojíme, abychom bránili naši přírodu a planetu. Chceme, aby politici nejen v Moravskoslezském kraji slyšeli, že se nevzdáme svého práva na příznivé životní prostředí výměnou za plány, které podporují majetkové zájmy leteckých společností a ČEPRO. Jsme znepokojeni tím, že politiky u moci nezajímá, jaká bude uhlíková stopa těchto plánů. Vyzýváme je tedy, aby si uvědomili, že s každým takovým plánem nám utíká čas na řešení klimatické krize, a začali jednat,“ řekl při protestu aktivista Josef Mišanik.

Nejprve aktivisté předali řediteli Jobairu dokument s požadavkem na nápravu přírodních škod způsobených rozvojem letiště a na ukončení podpory fungování leteckých společností. Ředitel tento symbolický text osobně přišel odmítnout. Následně aktivisté po dobu 4 hodin blokovali hlavní vstupy na letiště. Výrazem svých těl a transparenty šířili povědomí o důsledcích klimatické krize a projektech spojených s růstem letiště.

Přejít nahoru