Ceny na čerpacích stanicích v Polsku. Foto: FB

O čtvrtinu levnější benzin v Polsku! Češi vzali o víkendu útokem polské benzinky

To už není jen o pár haléřů, nebo pár korun. Rozdíly v cenách benzinu a nafty v Čechách a v Polsku jsou propastné! V Česku budou navíc benzin i nafta dál zdražovat.

Zatímco v Česku průměrná cena benzinu překročila hranici 40 korun za litr Naturalu 95 a u polských čerpacích stanic se prodává litr za něco málo přes 32 korun. Podobně je to u nafty, která se u nás prodává za necelých 39 korun, v Polsku rovněž za zhruba 32 korun.

Češi tak vyrazili o víkendu hromadně tankovat, mnozí výjezd rovnou spojí s víkendovým výletem a často též s nákupem v levnějších supermarketech, typicky v řetězci Biedronka.

U nás 39,50 v Polsku 32,30

Na sociálních sítích si pak vyměňují informace, kde natankovat nejlépe. Často řidiči například z Liberecka tankují v lokalitě Bogatynia. A také mají srovnání. „Je to fakt hnus – dnes jsem tankoval na KM Prona v Zeleném Údolí za 39.50 korun a skoro každý den v Čechách zdražují, zatímco za hranicemi v polské Bogatynii na čerpací stanici Orlen jsem tankoval za 32 korun a 30 haléřů,“ podělil se o zkušenosti Patrik Hájek.

Jakub Kraus zase doporučil benzinku Orlen Zgorzeleci, kde byl litr Dieselu za 6,08 zlotých. Natural 95 se obvykle prodává v Polsku za 6,14 zlotých za litr. Kurs je třeba přepočítat podle toho, co si účtují banky, pokud zaplatíte kartou, podle zkušeností řidičů například Komerční banka převádí kursem jeden zlotý za 5 korun a 33 haléřů. V přepočtu tedy vychází litr dieselu na cca 32 korun a 30 haléřů, Naturalu 95 na 32,70.

Benzin i nafta budou dál zdražovat!

Zatímco v Čechách je průměrná cena litru naturalu přes 40 korun a nafta za 38,80. To už se vyplatí natankovat v Polsku, pokud má člověk alespoň trochu cestu tímto směrem, případně bydlí nedaleko hranic.

Podle ekonomů navíc mohou motoristé očekávat dokonce i další navýšení. Ekonom Štěpán Křeček řekl na CNN Prima News v sobotu, že cena za barel ropy stoupá a v příštích týdnech tak lze očekávat, že cena dieselu vystoupá v Česku ke 40 korunám a Natural 95 zřejmě překročí 41 korun za litr. V Polsku se tak tankuje o téměř čtvrtinu levněji.