V Brně v Jedovnické ulici odčerpávají hasiči vodu ze zatopené silnice. Foto: HZS

Českem se valí deště, v Brně odčerpávají vodu z ulice. Hrozí povodně?

První srpnový víkend je v znamení nepřestávajících vydatných dešťů. Na řadě míst už intenzivní deště způsobují potíže. V některých oblastech hrozí povodně.

Meteorologové vydali výstrahu na vysoký stupeň nebezpečí od soboty do nedělní 18. hodiny kvůli vydatnému dešti s úhrny nad 60 milimetrů za 24 hodin. Vysoký stupeň nebezpečí platí pro Pardubicko, Turnovsko, Jesenicko a Zlínsko. Mírný stupeň nebezpečí pak pro většinu východních Čech a Moravy.

„Aktuálně se vyskytují intenzivní konvektivní srážky na jižní Moravě. Východ Moravy a Slezsko zatím na srážky čeká, ale měly by se lokálně objevit později (srážky od odpoledne do půlnoci). Zajímavý je i směrový střih větru. Při zemi fouká od severu, srážky putují od jihu,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

„Dle meteorologů hrozí na některých místech našeho kraje 1. stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech. Jedná se o vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Může nastat zvýšený odtok vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě,“ sdělila mluvčí hasičů HZS Pardubického kraje Vendula Horáková.

Podle výstrahy hrozí zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace, zanesení komunikací unášeným materiálem. Na silnici je snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Na některých místech dokonce hrozí rozvodnění řek.

Pozor by si měli dát řidiči například v Brně. V Jedovnické ulici hasiči čerpají vodu ze silnice.

Počasí trápí také naše sousedy. V západoněmeckém městě Reutlingen musely dokonce vyjet do ulic sněžné pluhy. Včera na lokalitu prohnala bouřka a místo zasypala 30centimetrová vrstva krup. Silné deště trápí též Rakousko a Slovinsko.

Přejít nahoru