Jana Hlaváčová na tiskové konferenci TV Nova v roce 2010. Foto: Pavel Gwužď, NextFoto

Zemřela herečka Jana Hlaváčová, hvězda Básníků i mnoha pohádek a seriálů

V neděli zemřela známá česká herečka Jana Hlaváčová, bylo jí 85 let, v posledních letech trpěla Parkinsonovou nemocí.

V posledních týdnech těšila diváky televize Nova v seriálu Dokonalý svět, kde hrála módní redaktorku Alžbětu, jež mezi jinými dravými kolegyněmi pomáhala nezkušené začínající kolegyni. Byla to její poslední televizní role, která jakoby vystihovala její hereckou kariéru – příjemná, milá dáma, která se všem snaží pomoci.

Excelovala například v trilogii Básníci jako zdravotní sestra Tonička, v mnoha pohádkách jako Třetí princ, Sedmero krkavců a mnoho dalších. V 70. letech byla Jana Hlaváčová hojně obsazována do mnoha seriálů od slavných Chalupářů, kde hrála dceru Evžena Humla až po Bakaláře.

Byla však i úspěšnou divadelní herečkou, vystudovala DAMU a diváci ji mohli vidět v mnoha hrách v Divadle J. K. Tyla v Plzni a také v Národním divadle v Praze. Mezi její nejslavnější hry patřily Hippodamie, Višňový sad nebo Hamlet.

Jana Hlaváčová: Udeřila vážná nemoc

V roce 1994 ale Jana Hlaváčová přešla do pražského Divadla na Vinohradech, kde diváky bavila přes 18 let. To už se ale ozvala vleklá Parkinsonova choroba, která vedla k postupnému ukončení její herecké kariéry. Nemoc způsobuje postupnou ztrátu nervových buněk.

I přes pokročilé možnosti léčby, respektive zmírňování projevů choroby, dochází ke zhoršení držení těla, pohyblivosti a celkovému ochabnutí těla. Choroba Hlaváčovou zahnala do ústraní, přestala se objevovat ve společnosti a kontakt ztratila i se svou sestrou Danou.

V roce 2019 její stav ještě zhoršilo úmrtí jejího dlouholetého manžela, herce Luďka Munzara. Hlaváčové byly v poslední době na blízku hlavně dcery, herečka Bára Munzarová a její sestra Tereza.