Ladislav Županič na fotografii z letošního února. Foto: Pavel Gwužď / Nextfoto

Zemřel herec Ladislav Županič, ležel ve vinohradské nemocnici

Zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Bylo mu 80 let. Podle informací ČRzpráv zemřel ve vinohradské nemocnici.

„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Karlín, nositel Ceny Thálie, pan Ladislav Županič. České herectví tak opustila velká osobnost,“ informovala Herecká asociace.

Ladislav Županič bavil diváky například v komediích Kameňák, Vesničko má středisková v mnoha pohádkách Zdeňka Trošky a dalších oblíbených filmech si seriálech.

Županič roky řídil Hudební divadlo Karlín

Slavný český herec vystudoval JAMU v Brně a začínal v populárním divadle Paravan. V roce 1970 zahájil svoji kariéru v Hudebním divadle Karlín, kde navíc působil v letech 1993–2003 jako ředitel. Za jeho éry získalo divadlo celkem osm Cen Thálie. Později ale musel na základě rozhodnutí náměstka primátora skončit. Od té doby divadlo žádné takové ocenění nezískalo.

Sám Županič v březnu 2016 obdržel Cenu Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v kategorii muzikál-opereta.

Kromě divadelních vytvořil i řadu filmových a dabingových rolí. Mezi jeho dabingové role patří dabování herců jako je Clint Eastwood.

Županič má dva syny – policistu Ladislava a historika Jana.

Před třemi roky se potýkal s vážnou nemocí, léčil se s rakovinou prostaty. Bohužel také poslední životní okamžiky trávil na JIP ve Vinohradské nemocnici. Minulý týden tam byl podle Blesku převezen s infarktem.

Ještě v létě přitom vystupoval na Hvězdném létě pod Žižkovskou věží divadla Kalich. Ještě před několika dny dokonce daboval, propůjčil hlas hlavnímu hrdinovi seriálu Šikovný krejčí na Netflixu.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru