Jaroslav Dušek v rozhovoru s Čestmírem Strakatým.

Za smrt na rakovinu si můžeme sami? Osobnosti naštval herec Dušek

Herec Jaroslav Dušek rozpálil doběla celou řadu známých českých osobností svými slovy o rakovině v novém rozhovoru s moderátorem Čestmírem Strakatým.

Dvaašedesátiletý Dušek už mnohokrát ukázal, že má poněkud neobvyklé názory a žije tak trochu jiným způsobem života. Jenže, teď se zdá, že poněkud přestřelil. Doposud spíše úsměvný styl života v hliněném domě, chůze pokud možno naboso, teď vystřídala slova o rakovině.

„Umírají na to, že nenávidí život“

V rozhovoru s Čestmírem Strakatým prohlásil, že lidé s rakovinou umírají na to, že nenávidí život. „Moje maminka zemřela na rakovinu. To byla její volba,“ šokoval Dušek a v rozhovoru pokračuje: „Všichni umřeli na rakovinu. Babička, děda z máminy strany. A co je to rakovina? Tak se ptejme. Umřeli na rakovinu. A vy si myslíte, že ten člověk umře na rakovinu? A já si myslím, že umře na to, že nenávidí život. To vím. Ten člověk nemá rád život, nemá rád sám sebe.“

Čestmír Strakatý se snažil s Duškem vést profesionální rozhovor a tak namítl, že to je přece pro člověka hrozná zpráva, když mu lékaři oznámí tuto děsivou diagnózu, kterou si přece nikdo dobrovolně nevybírá.

„To je ta zpráva, díky které to může otočit svojí silou, když chce. Má zdraví ve svých rukou. On to může pochopit. Nemusí to akceptovat. Skoro vám řeknu, že odhadnete, který z těch lidí zemřou a který se z toho dostanou,“ prohlásil Dušek. „To, že někdo chce žít, že to říká, neznamená, že to chce, protože, když se díváte na to, jak žije, tak přece vidíte, jestli to chce, nebo nechce.“

Těmito slovy šokoval nejen tisíce lidí, kteří trpí rakovinou a rozhodně mají svůj život rádi a bojují o něj. Cítí přitom nespravedlnost, proč zrovna oni musí trpět takto hroznou nemocí a ještě jim někdo vpálí do obličeje, že si za to mohou sami, protože nemají dost rádi svůj život.

Zdroj fotografií a celý rozhovor najdete na: https://herohero.co/cestmir

Hejtmanka Pecková: „Je to blb“

Šokující prohlášení zvedlo ze židlí řadu osobností, včetně politiků.

„Pořád jsme se spolu smáli. A hádali. Lidi ho měli moc rádi. Bylo mi 15 a tátovi 48, když umřel,“ reagovala na Duškova slova například středočeská hejtmanka Petra Pecková na svém Twitteru. „Stěhovali jsme do rozestavěného domu sedačku a on mně a mámě řekl: “Holky moje, tak moc na ní chci s Vámi sedět.” Bojoval. Když umíral, měl 48 kg. Jaroslav Dušek je fakt blb,“ dodala Pecková poněkud rázně.

Ministr: Má právo plácat nesmysly

Rozhovor odsoudil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Jako člověk, který zasvětil celý svůj profesní život boji, léčbě a výzkumu rakoviny, nemohu nechat vyjádření Jaroslava Duška bez reakce. Přiznám se, že se ve mně vaří krev, když slyším podobné pavědecké a hlavně vůči onkologicky nemocným i jejich blízkým necitlivé nesmysly! Onkologičtí pacienti a jejich nejbližší si zaslouží maximální míru podpory, nikoli takovéhle necitlivé útoky a obviňování,“ uvedl ministr Válek.

Dodal, že respektuje svobodu slova, která zahrnuje i právo „plácat absolutní nesmysly“. „Je však potřeba se jasně vymezit proti podobným ezoblábolům, které se v mých očích rovnají tomu, co tady plácají různí proruští trollové a dezinformátoři. Prosím vás, rakovina není vědomá sebevražda z vlastního rozhodnutí. Sebevražda je věřit podobným blábolům, odmítat léčbu a ignorovat prevenci,“ uvedl Válek.

Reagovali ale i kolegové z branže. Například režisér Jan Hřebejk, který v minulosti Duška obsadil do řady úspěšných filmů od Pelíšků po Pupendo. „Tohle je přesně to, proč mám problém s Jardou na tahle témata komunikovat, potažmo ho brát vážně v této otázce. Jinak miluju jeho humor, vážím si jeho inteligence, vůle a talentu. Ale jak dojde na tahle moudra, je to jako konspirační teorie, antivaxerství a podobně. Mám blok,“ napsal režisér Jan Hřebejk.

Přejít nahoru